Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Cheneyho mediální sebevražda

Svět

  13:05
WASHINGTON - Pryč jsou doby, kdy byl Dick Cheney pro svého šéfa, amerického prezidenta George W. Bushe nepostradatelným rádcem a oporou. Jak se na viceprezidenta valí další a další skandály, jeho zdánlivě neotřesitelná pozice slábne. Nejistotu a neobvyklý nedostatek citu pro řešení nepříjemné situace demonstroval Cheney při posledním skandálu, který odstartovala nešťastná nehoda při lovu.

Americký viceprezident Richard Cheney foto: ČTK

Prezident ho sice i tentokrát zaštítil, republikánské špičky ale kroutí hlavou a v zákulisí se začíná spekulovat, jestli by nebylo lepší Cheneyho někam "uklidit". Mnoha republikánským kongresmanům totiž letos půjde o křesla a viceprezident, který se potácí od jedné nepříjemnosti ke druhé, jim u rozčarovaných voličů dvakrát neprospěje.

Čím vlastně Cheney naposledy republikány vyděsil? Americký viceprezident si přesně před týdnem vyrazil v Texasu za svou oblíbenou zábavou - na lov křepelek. Při něm omylem pokropil sprškou broků 78letého právníka Harryho Whittingtona. Podle svědků i policie nešlo o Cheneyho chybu a všechno mohlo skončit oznámením, že došlo k neštěstí. Jenže Cheney zvolil roli "mrtvého brouka" a čtyři dny se k incidentu vůbec nevyjádřil.

"Tohle bude klasika. Bude se na tom názorně ukazovat, jak se vám může drobná nehoda úplně vymknout z rukou," komentoval Cheneyho klopýtnutí politolog Larry Sabato z University of Virginia.

Pokusem aféru ututlat do ní Cheney zatáhl i Bílý dům. "Viceprezident to zavařil sobě i Bílému domu," řekl agentuře AFP bývalý Bushův mluvčí Ari Fleischer. Cheney navíc mediální debakl právě nezachránil, když se uvolil o nehodě mluvit jenom s přátelsky naladěnou televizí Fox.

65letý Cheney dodal letos bojovně naladěným demokratům další munici pro ostřelování Bushovy administrativy. Kromě nepopulární války v Iráku, mučení vězňů, cíleného "odstřelu" nepohodlných kritiků si nechtěně Cheney totiž přisvojil další modelovou roli - symbolu zatajování informací v současném republikánském Bílém domě.

Na protřelého washingtonského jestřába a neokonzervativce Cheneyho se skandály řítí tak rychle, že nestačí uhýbat. Doby, kdy byl Cheney samostatnou silou v Bílém domě a označení "viceprezident" mohl brát pomalu jako urážku, jsou minulostí. Stal se jen jedním z mnoha. Přestává se mu dařit už i v roli mediálního rozrážeče, v níž se léta cítil jako doma. Kvůli pokusům vyřadit ze zákona výslovný zákaz mučení vězňů si před časem dokonce vysloužil označení "viceprezident pro mučení". Cheney jako by ztrácel pro Bushe na užitečnosti i při "černé práci" v Kongresu - nervózní republikáni bez klíčových figur typu Toma DeLaye se najednou v obavách o vlastní politickou budoucnost zdráhají prosazovat Bushovy ambicióznější plány.

Skandály Cheneymu svazují ruce a hrozí, že zbytek mandátu stráví v jejich vleku. To by byl pro rodáka z Wyomingu rozhodně neslavný závěr pestré politické kariéry. Už jenom proto, že dosud dokázal ustát téměř nemožné. Prakticky bez škrábnutí vybruslil dokonce i ze všech afér s protežováním ropného koncernu Halliburton, jemuž do roku 2000 šéfoval.

Bylo by skutečně paradoxní, kdyby miláčka konzervativní pravice nepoložil na lopatky žádný z jeho mnoha politických protivníků, ale schovávání se po jedné (přesné) ráně při lovu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!