28. dubna 2017 16:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chicago propustilo šéfa letištní bezpečnosti. Zřejmě kvůli případu United

Snímek zachycuje jak Davida Dao ochranka násilím vytahuje z letadla. V koutku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek zachycuje jak Davida Dao ochranka násilím vytahuje z letadla. V koutku... | foto: Reuters

CHICAGO Americké Chicago propustilo šéfa bezpečnosti na O’Hareově mezinárodním letišti. V pátek o tom informovala agentura AP. Ačkoli důvod město neoznámilo, tak americká média poukazují na očividnou spojitost s nedávným letištním incidentem, při kterém ochranka ze zaplněného letadla aerolinek United Airlines násilím vyvedla cestujícího s platnou letenkou.

Město s šéfem letištní ostrahy Jeffreym Reddingem rozvázalo pracovní poměr ve čtvrtek, tedy ve stejný den, kdy se vyvedený pasažér, kterým byl americký lékař vietnamského původu David Dao, dohodl s leteckou společností na odškodnění. Redding na dotazy novinářů ke svému odchodu dosud neodpověděl.

V rámci mimosoudního urovnání sporu získá Dao blíže neupřesněnou sumu, která podle některých médií může činit několik milionů dolarů (několik desítek milionů korun). Dao, který při incidentu utrpěl otřes mozku, zlomeninu nosu a přišel o dva zuby, se zároveň zavázal nejen nežalovat United Airlines, ale ani nečinit za událost odpovědné město Chicago.

Incident, kvůli jehož negativnímu ohlasu se společnost rozhodla změnit dosavadní pravidla, se odehrál 9. dubna před startem vnitrostátního letu z Chicaga. Aerolinky chtěly ve zcela zaplněném letounu dát na poslední chvíli přednost své posádce mimo službu, která druhý den opět nastupovala na směnu.

Snímek zachycuje jak Davida Dao ochranka násilím vytahuje z letadla.
Sociální sítě si dělají legraci z incidentu, kdy ochranka vytáhla z letadla...

Kvůli tomu měli čtyři náhodně vybraní cestující stroj opustit. Dao se však odmítl svého místa vzdát, přestože aerolinky v takových případech poskytují kompenzace. Ochranka jej proto násilím z letadla vyvlekla.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz