Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlapci přežili 50 dní v Tichém oceánu jen o kokosech a vodě

Svět

  18:42
Padesát dnů o kokosech a vodě strávili v člunu na volném moři tři chlapci z tichomořského souostroví Tokelau. Trojice se ztratila 5. října. Po neúspěšném pátrání byli prohlášeni za mrtvé. Až ve středu jejich loď zaregistrovala posádka rybářského plavidla severovýchodně od Fidži.

Chlapci přežili na otevřeném moři 50 dní jen o kokosech a vodě foto: Shutterstock

Trojici během plavby ožehlo slunce a nyní jsou chlapci s vážnými popáleninami na cestě do nemocnice, uvedl zpravodajský server BBC.

Patnáctiletí Samu Perez, Filo Filo a o rok mladší Edward Nasau vypluli z atolu Atafu v malé hliníkové lodi. Na moři se živili kokosy, ulovili však prý i racka. Chlapců si podle BBC ve středu odpoledne všimla posádka rybářské lodi. "Připluli jsme k nim blíž a zeptali jsme se, jestli potřebují pomoc, a jejich odpověď byla velmi bouřlivé 'ano'," řekl BBC člen posádky Tai Fredricsen.

Zásoba kokosů podle něj dětem vydržela dva dny, pak jenom pili vodu, kterou v noci chytali do celty. Poslední dva dny prý začali pít mořskou vodu, "což pro ně mohlo být katastrofální", řekl. Podotkl, že chlapci na tom byli tělesně poměrně špatně, ale mají prý obdivuhodně silnou vůli.

Chlapci zmizeli po každoroční sportovní soutěži. Po neúspěšné pátrací akci novozélandského letectva byli prohlášeni za mrtvé. Příbuzná malého Pereze BBC řekla, že mu již vystrojila smuteční obřad. Hoši podle jejího názoru možná chtěli plout do Austrálie nebo USA.

Ostrovy Tokelau mají asi 1400 obyvatel a leží zhruba v polovině cesty z Nového Zélandu na Havaj, asi 300 kilometrů severně od ostrova Samoa. Úředně spadají pod Nový Zéland. Agentura DPA poznamenala, že rybáři na děti přišli více než 1300 kilometrů od rodného ostrova.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat