Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mladý černoch omylem zazvonil jinde, senior ho postřelil a hrozí mu doživotí

Svět

  7:12aktualizováno  22:09
Čtyřiaosmdesátiletému seniorovi v USA hrozí doživotí za to, že minulý týden v Kansas City postřelil černošského chlapce. Ten se podle médií provinil jen tím, že zazvonil na špatné adrese. Podle agentur AP a Reuters případ vyvolal pobouření, vyjádřila se k němu i viceprezidentka Kamala Harrisová a s napadeným hovořil i prezident Biden. Obviněný se v úterý vzdal policii a je ve vazbě.

Rodiče ve čtvrtek pozdě večer Ralpha Yarla poslali, aby vyzvedl své mladší bratry z domu přátel v Kansas City ve státě Missouri. Mladík si ale spletl dvě ulice s podobným názvem a zazvonil u špatného domu, odkud na něj krátce poté skrz skleněné dveře začal pálit 84letý Andrew Lester; zřejmě, aniž by Yarla jakkoliv oslovil.

Podle příbuzných chlapec po prvním zásahu padl na zem, ale muž na něj vystřelil znovu. Zasáhl ho do hlavy a do ruky. Chlapci se přesto se podařilo zvednout, utéct a najít pomoc.

Yarl, kterého jeho školní okrsek označil za vynikajícího studenta a talentovaného hudebníka, střelbu přežil a v neděli mohl být propuštěn z nemocnice. „Nadále se zlepšuje,“ řekl jeho otec listu The Kansas City Star. „Vnímá a dělá pokroky.“

S chlapcem a jeho matkou v pondělí telefonoval prezident Biden, píše web stanice NBC s odkazem na představitele Bílého domu. „Dlouze spolu hovořili ohledně Ralphova zotavování a Ralph prezidentovi řekl, že jeho maminka Cleo Nagbeová, která se k hovoru také připojila, je nejen zdravotní sestra, ale také fyzioterapeutka,“ uvedl pracovník Bílého domu. „Mluvili o tom, jaké má Ralph v tomto ohledu štěstí,“ dodal.

Nešlo o omyl, tvrdí rodina

Střelce policie ve čtvrtek zadržela, ale další den propustila. V neděli a v pondělí se před jeho domem uskutečnil protest stovek lidí, kteří požadovali „spravedlnost pro Ralpha“. Jeho rodina je přesvědčena o tom, že nešlo o omyl, ale trestný čin z nenávisti.

„Nestřelíte dítě do hlavy, protože zazvonilo na váš zvonek,“ vyjádřila své přesvědčení teta mladíka Faith Spoonmoreová, která na webu GoFundMe založila stránku na jeho podporu, na níž se už vybralo přes 2,9 miliony dolarů (62 milionů Kč).

Také šéfka policie v Kansas City Stacey Gravesová dala najevo, že si je vědoma „rasových prvků“ případu. „Žádné dítě by nemělo žít ve strachu, že bude zastřeleno za to, že zazvonilo u špatných dveří,“ uvedla na Twitteru zase americká viceprezidentka Kamala Harrisová.

V pondělí nakonec policie střelce, který si prý myslel, že se k němu chce někdo vloupat, obvinila z ozbrojeného útoku. Dnes se Lester podle kanceláře šerifa okresu Clay vzdal policii a je ve vazbě. V případě odsouzení mu hrozí až doživotní trest odnětí svobody. Kauce byla stanovena na 200 000 dolarů.

Jestli má ale případ šanci u soudu, se teprve uvidí. Missouri má totiž zákony, které majitelům domů umožňují použít i smrtící sílu, pokud se důvodně domnívají, že to je nutné, aby chránili sebe nebo jiného člověka před smrtí, vážným ublížením na těle či možným trestným činem.

AP informuje i o dalším podobném případu, který se odehrál v sobotu ve státě New York. Dvacetiletá Kaylin Gillisová tam s trojicí kamarádů hledala dům přátel. Odbočili ale na špatnou příjezdovou cestu, a když se jejich vůz otáčel, aby odjel pryč, vyšel z domu pětašedesátiletý muž a dvakrát vypálil. Jedním z výstřelů Gillisovou usmrtil. Nyní je obviněn z vraždy.

Autoři: ,