Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorásán. Projekt al-Káidy soupeřící o prestiž s Islámským státem

Svět

  6:30
DAMAŠEK/PRAHA - Nejen na radikály z Islámského státu mířily americké nálety v Sýrii z počátku týdne. Cílem byly i pozice doposud neznámé teroristické skupiny Chorásán. V jejích řadách přitom bojuje jen asi padesát mužů.

Ilustrační foto foto: Reuters

Organizace, o níž dosud nikdo neslyšel. Chorásán podle zpravodajských služeb plánoval útoky na Západ a nebyl daleko od jejich uskutečnění. Američané tento týden proto rozmetali jejich výcvikové tábory a zázemí západně od Aleppa.

Skupina názvem odkazující na historické území dnešního Íránu, Pákistánu a Afghánistánu sdružuje několik desítek mužů původem převážně právě z těchto zemí. Zkušení džihádisté s několika složitými bojovými operacemi na kontě. Kde se ale vzali v Sýrii a kdo je spojil? 

„Je zavádějící považovat  Chorásán za samostatnou, oddělenou skupinu. Je to pouhá buňka al-Káidy, která byla převelena do Sýrie, aby se tam spojila s tamními silami, konkrétně s frontou an-Nusra,“ popsal LN expert na terorismus na Blízkém východě Mettew Henman z Londýna. Podle něj je mnohem  výstižnější mluvit o těchto bojovnících jako o „chorásánské buňce“, protože to je místo, odkud do Sýrie přišli. 

Nejde tedy o žádnou novou teroristickou organizaci a důvody, proč je o ní teď tolik slyšet, jsou přinejmenším dva. Špičkoví bojovníci al-Káidy dostali za úkol zaútočit na Západě podle britského experta s jediným  cílem: pokořit Islámský stát (IS). 

Po  celou dekádu  patřila al-Káida k nejobávanějším organizacím, což se s příchodem IS změnilo. Nakonec o snaze zvýšit  prestiž  svědčí i nedávné  oznámení jejího šéfa Ajmána Zavahrího o  novém působení al-Káidy na indickém subkontinentu. „Islámský stát znamená pro al-Káidu skutečnou výzvu,“ tvrdí  Henman.

Více čtěte v pátečních Lidových novinách.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat