Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Chorvaté nečekaně změnili podmínky pro vstup do země. Nutný je covidpas či jiné potvrzení

Cesta do Chorvatska foto: Václav NývltMAFRA

Aktualizováno
Záhřeb - Chorvatsko změnilo podmínky pro vstup do země, nově požaduje doložení potvrzení o očkování, o prodělání covidu či platný negativní test. Cestující z České republiky se budou mimo výše zmíněná potvrzení moci prokázat také covidpasem. Informaci, kterou přinesla Česká televize, potvrdilo chorvatské velvyslanectví v České republice i české ministerstvo zahraničí.
  10:19aktualizováno  10:44

Poslední dva týdny platilo, že do Chorvatska může český občan vycestovat bez jakéhokoliv potvrzení. To už je však minulostí. Jihoevropský stát, který je letní destinací velké části Čechů, podmínky pro vstup do země zpřísnil.

Nově tak Chorvaté po cestujících z České republiky požadují, aby při vstupu do země předložili buďto platný covidpas, potvrzení o očkování (22 dní od první dávky) či potvrzení o prodělání nemoci. Stačit by měl podle informací České televize také negativní antigenní test (nestarší 48 hodin) a negativní PCR test (nestarší 72 hodin). Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka změnili Chorvaté opatření náhle v noci.

Děti do 12 let, pokud jsou v doprovodu rodiče nebo opatrovníka, mohou podle Kulhánka do země bez omezení, pokud rodiče či opatrovníci mají očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělaném covidu-19. 

Cesta do Chorvatska a zpět vyšla se Škodou Enyaq iV 80 na 1,50 Kč za kilometr
Chorvatský ostrov Drvenik Veli. (24. února 2011)

Šéf diplomacie upřesnil, že chorvatská strana uvedla, že ve čtvrtek ještě takzvaný covidový pas nebude vyžadovat a kontrolovat. V případě problémů mají lidé kontaktovat ambasádu.

Důležité je ovšem také vyplnění formuláře Enter Croatia. Právě kvůli novým opatřením se v noci na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem vytvořili dlouhé kolony, které způsobily až tříhodinové zpoždění.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat