Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Chorvati předčasně volí nový parlament, zvítězit může strana premiéra Plenkoviće nebo sociální demokraté

Chorvatský předseda vlády Andrej Plenković dorazil před novináře. foto: Reuters

Záhřeb - Občané Chorvatska v neděli v předčasných volbách volí členy budoucího parlamentu. Hlasování skončí v 19:00 SELČ, kdy mají být zveřejněny výsledky podle informací voličů vycházejících z volebních místností. O dvě hodiny později by měly být k dispozici první předběžné výsledky.
  14:54

Očekává se těsný souboj, protože podle agentury Reuters průzkumy dávaly vládnímu Chorvatskému demokratickému společenství (HDZ) jen nepatrný náskok před opoziční Sociálnědemokratickou stranou (SDP). Nezdá se tak, že by kterákoli z nich získala dostatek mandátů na samostatné vládnutí.

Sečteno. V prvním kole prezidentských voleb v Polsku zvítězil Duda. Postoupil i starosta Varšavy

Před polednem přišlo k urnám jenom něco přes 18 procent z 3,8 milionu oprávněných chorvatských voličů. Největší voličský zájem byl zaznamenán v Záhřebu, kde většina lidí přišla s rouškami na obličeji. Lidé museli mít také vlastní tužky. Na východě země, kde se v posledních dnech objevila ohniska koronaviru, přišlo k urnám o mnoho méně lidí než v jiných částech země.

K volbám přišel i lídr Vlasteneckého hnutí Miroslav Skoro.
V porovnání například s polskými volbami jsou opatření proti šíření covidu...

Předčasné volby vyvolal premiér Andrej Plenković, když v květnu parlamentu navrhl jeho rozpuštění. Argumentoval nutností čerstvého vládního mandátu pro oživení ekonomiky postižené důsledky koronaviru.

Podle Reuters měly v průzkumech HDZ a SDP shodně přízeň zhruba 30 procent lidí, třetí z nejsilnějších stran, euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), chtělo volit deset procent lidí.

„Volil jsem Vlastenecké hnutí, protože si myslím, že chce stabilitu a zastaví odliv mladých lidí za prací do ciziny,“ citovala agentura Reuters záhřebského voliče Iliju Grliče.

Hlavním úkolem vlády bude zvládnout situaci při nově se navyšujících statistikách počtu nakažených koronavirem a obnova ekonomiky, jejíž letošní propad je odhadován až na deset procent. Příjmy z cestovního ruchu by se mohly snížit i o 70 procent.

„Myslím si, že SDP by možná mohla vyhrát, ale nakonec by koaliční vládu mohla sestavit HDZ,“ řekl před vhozením volebního lístku učitel jménem Kristijan.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran zatím ale možnost velké koalice odmítají.

Chorvatsko mělo dosud mírný průběh epidemie covidu-19 - nakazilo se tam jen něco přes 3000 lidí a zemřelo 113. V minulých čtrnácti dnech ale země zaznamenala denní nárůst nových případů, teď přibývá každý den zhruba 80 nakažených.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat