Výsledek je nicméně velmi těsný. Vítězství bývalé ministryně zahraničí předpovídaly už odhady zveřejněné po uzavření volebních středisek, při průběžném sčítání hlasů ale nejprve vedl Josipović. Po sečtení hlasů z 99,23 procenta středisek má Kitarovičová na své straně 50,4 procenta hlasujících voličů, zatímco její konkurent 49,6 procenta.
PSALI JSME: |
Účast ve druhém kole
byla poměrně nečekaně vyšší než před 14 dny. Zatímco v prvním kole přišlo 47 procent voličů, v neděli jich hlasovalo 59 procent.
Volební klání je považováno za test poměru sil mezi pravicí a levicí před parlamentními volbami, které by se měly v Chorvatsku konat do konce letošního roku. Kitarovičová kandidovala za opoziční pravicové Chorvatské demokratické společenství (HDZ), Josipoviče podporovala vládní Sociálnědemokratická strana (SDP).
Právě to podle politologů nakonec nejspíš rozhodlo o úspěchu opoziční kandidátky. Ekonomika země je totiž již šestý rok po sobě ve špatné kondici, nezaměstnanost dosahuje dvaceti procent a životní úroveň většiny obyvatelstva, které po vstupu do Evropské unie v červenci 2013 očekávalo „zářné zítřky“, se nelepší. Sondáže také v posledních měsících zaznamenaly pokles popularity prezidenta. Kitarovičové zřejmě rovněž pomohla vysoká účast Chorvatů z Hercegoviny, kteří mohli volit, proto
„Demokracie zvítězila. Paní Grabarová Kitarovičová vyhrála v demokratickém soupeření a blahopřeji jí. Rozdíl je velmi malý, ale podstata demokracie je v tom, že ten, kdo dostane více hlasů, vítězí,“ prohlásil Josipović v projevu, jímž uznal porážku.že mají kromě bosenského i chorvatské občanství, a kteří ve volbách obvykle houfně podporují HDZ. Ve velkém počtu přišli i dnes, podle agentur se kvůli tomu v Mostaru hlasování prodloužilo.
„Nedovolím, aby někdo říkal, že Chorvatsko nebude bohaté. Chorvatsko bude nejrozvinutější zemí Evropské unie i na světě. To vám slibuji,“ prohlásila podle deníku Večernji list na druhé straně Kitarovičová v zápalu nadšení z vítězství.