Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvatská prezidentka likviduje pozůstatky po Titovi: Byl to diktátor

Svět

  12:30
ZÁHŘEB - Nová chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová nechala ze svého sídla odstranit vše, co připomínalo bývalého jugoslávského prezidenta Josipa Broze Tita. Splnila tím prý jeden ze svých předvolebních slibů, napsala agentura APA.

Josip Broz Tito. foto: Archiv LN

Korupční skandál v Chorvatsku: lékaři brali tisíce, elektroniku i letenky

„Tito byl diktátor,“ uvedla při své nedávné cestě do Německa Grabarová Kitarovičová. Zločinec jako on si podle ní nezaslouží tak výraznou přítomnost v chorvatském veřejném prostoru.

Busta bývalého prezidenta a předsedy Svazu komunistů Jugoslávie byla na příkaz konzervativní političky odstraněna ze vstupní haly, kam ji nechal umístit první prezident svobodného Chorvatska Franjo Tudjman. Sochu předala prezidentka muzeu v Titově rodné vsi Kumrovec na hranici se Slovinskem.

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová.

Kromě busty zmizí z prezidentského úřadu, který sídlí v bývalé Titově vile v záhřebské čtvrti Pantovčak, dalších asi 100 uměleckých předmětů a věcí spojených se zakladatelem poválečné Jugoslávie.

Tito a Tudjman, perly Chorvatska

Tito polarizuje chorvatskou společnost i 35 let po své smrti. Postup nově zvolené prezidentky je v souladu s názorem největší opoziční strany, konzervativního Chorvatského demokratického společenství (HDZ), jejíž členkou Grabarová Kitarovičová před nástupem do funkce byla.

Naopak socialistický premiér Zoran Milanovič její rozhodnutí kritizoval. Tito a první prezident země po získání nezávislosti Tudjman jsou prý to nejlepší, co Chorvaté v daných historických obdobích měli. „Když to někdo jako Chorvat nechápe, pak nechápe chorvatské dějiny,“ dodal.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...