1. dubna 2015 17:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvatská vlajka v plamenech: nacionalista Šešelj slavil svobodu

Vojislav Šešelj (v brýlích vlevo) pálí chorvatskou vlajku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojislav Šešelj (v brýlích vlevo) pálí chorvatskou vlajku. | foto: ČTK

BĚLEHRAD Srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj, který byl loni kvůli nevyléčitelné nemoci dočasně propuštěn z vazby Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), oslavil svobodu neortodoxním způsobem: ve středu v Bělehradu provokativně spálil chorvatskou vlajku. Učinil tak pouhé dva dny poté, co ho soudci ICTY předvolali zpět do Haagu.

Šedesátiletý Šešelj ve středu zopakoval, že se k ICTY dobrovolně nevrátí. „Když si pro mě přijdou, aby mě zatkli, budu sedět na zemi a do letadla mě budou muset odnést,“ citoval deník Blic 60letého politika, který trpí rakovinou. Na schodišti hlavní budovy soudu v Bělehradu spálil vlajku Chorvatska. 

Podle agentury Tanjug hrozí Šešeljovi kvůli této provokaci trestní stíhání. Agentura Reuters soudí, že toto chování jen zvýší tlak na srbského premiéra Aleksandara Vučiče, aby Šešelje, jednoho ze svých někdejších politických vzorů, nechal zatknout a poslat zpět do Haagu.

Vojislav Šešelj si v pálení vlajek zjevně libuje. Před několika dny zažehl také vlajku Severoatlantické aliance: 

Zbytečné podmínky?

Haagský tribunál Šešelje v listopadu propustil pod podmínkou, že se vrátí, jakmile k tomu bude vyzván. Hned po příletu z Haagu ale Šešelj prohlásil, že zpátky k ICTY dobrovolně nepůjde.

Šešelj se u ICTY sám přihlásil v roce 2003. Žalobci mu kladou za vinu především účast na etnických čistkách namířených především proti nesrbskému obyvatelstvu v Chorvatsku, Bosně a severosrbské oblasti Vojvodina. Více než deset let strávil ve vazbě ICTY, nicméně kvůli různým zdržovacím taktikám a výměně jednoho z hlavních soudců v tomto procesu ještě nepadl rozsudek. Za to si ICTY vysloužil kritiku ze strany Chorvatska, připomíná Reuters.

Srbská vláda uvedla, že zváží, jak s případem Šešelje naloží. Vučić ICTY obvinil z toho, že se snaží destabilizovat jeho vládu a podle Reuters zatím spíše vylučuje, že by Šešelj nechal zatknout násilím.

Vučić patřil v minulosti k úzkému kruhu kolem Šešelje a byl i členem jeho Srbské radikální strany (SRS). V roce 2008 se ale se SRS rozešel a razí prozápadní politiku.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.