Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvatské volby. Zn. Hledá se vítěz

Svět

  10:30
ZÁHŘEB - Obě největší politické strany v zemi, Chorvatské demokratické společenství (HDZ) dosavadního premiéra Iva Sanadera i opoziční Sociálnědemokratická strana (SDP) chtějí sestavit příští vládu. Po nedělních parlamentních volbách se obě cítí vítězi, přestože ani jedna ze stran nezískala většinu křesel.

Volby v Chorvatsku. foto: ČTK

Podle dosud zveřejněných předběžných výsledků po sečtení 95 procent hlasů by HDZ mělo obsadit 60 křesel a SDP 57 křesel v jednokomorovém parlamentu, který má 150 až 160 členů - jejich počet závisí na volební účasti Chorvatů žijících v zahraničí. HDZ by mohlo získat ještě pár křesel navíc od Chorvatů v zahraničí, hlavně od těch žijících v Bosně a Hercegovině.

"Vítězství HDZ je jisté," oznámil Sanader krátce před půlnocí davu jásajících stoupenců a dodal, že prý již chorvatskému prezidentovi Stjepanu Mesičovi sdělil, že chce vést i nový kabinet.

Nicméně lídři SDP jsou rovněž přesvědčeni, že s pomoci menších stran dokážou sestavit vládu. "Okamžitě zahajujeme rozhovory o složení nové vlády a jsem si jistý, že uspějeme," řekl předák SDP Zoran Milanovič.

Podle chorvatského volebního systému nemá strana s největším počtem mandátů automaticky zajištěny čtyři roky vládnutí. Minimální většina v parlamentu je 77 křesel. 

Prezident Mesič již dříve uvedl, že mandát ke složení nového kabinetu dá komukoli, kdo prokáže, že disponuje většinou hlasů v parlamentu. Obě největší uskupení tak budou muset s největší pravděpodobností hledat koaliční partnery mezi menšími stranami. Vytvoření velké koalice je podle agentury DPA málo pravděpodobné.

Nejsilnější z malých formací je liberální Chorvatská lidová strana (HNS), která by podle dosavadních výsledků získala sedm mandátů, následována koalicí Chorvatské rolnické strany (HSS) s Chorvatskou sociálněliberální stranou (HSLS) s pěti poslanci. Překvapením je úspěch regionálního Istrijského demokratického shromáždění (IDS), které má zatím podle přepočtů tři poslance.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...