Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vysněný euroráj? Chorvaté vstupují do EU s obavami, bojí se zdražování

Chorvatsko vstupuje do EU, na snímku Pula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatsko vstupuje do EU, na snímku Pula | foto: ČTK

ZÁHŘEB Pro mnohé Chorvaty kdysi krásný sen se stává 1. července poněkud méně růžovou realitou, plnou nejistot a obav. Chorvatsko vstupuje do Evropské unie jako její 28. člen.

Když země, stále ještě trpící důsledky jugoslávských válek z 90. let, v říjnu 2005 zahajovala s Evropskou unií přístupové rozhovory, měla před sebou vidinu prosluněných zítřků v blahobytu. Od té doby se ale mnohé změnilo, především v onom "vysněném euroráji" - zasáhla ho ochromující dluhová krize.

Počáteční nadšení Chorvatů z evropské integrace, slibující celkové pozvednutí země, postupně viditelně ochladlo. Při startu rozhovorů před osmi lety průzkumy ukazovaly, že vstup do EU podporuje 85 procent obyvatel země. V loňském lednovém referendu se pro členství vyslovilo 66,3 procenta hlasujících, což by byl dobrý výsledek, kdyby účast nečinila jen 47 procent. Nedávný průzkum naznačil, že členství považuje za správný krok 60 procent Chorvatů, nicméně pozitivní názor na unii jich má jen 46 procent.

Lidé se bojí zdražování

Chorvaté na velké veselí se vstupem do unie moc myšlenky nemají. Ekonomika je pět let v recesi, roste nezaměstnanost, státní a soukromé společnosti se topí v dluzích, které v přepočtu dosahují téměř 140 miliard korun. Média také poukazují na špatný stav zdravotnictví a důchodového systému. Podle deníku Večernji list hrubý domácí produkt země je zhruba 60 procent pod průměrem EU a příjmy nedosahují ani poloviny unijního průměru. Není tedy divu, že v nedávné sondáži dalo jen sedm procent dotázaných najevo, že se těší na ohňostroje při oslavách v noci na 1. července. Podle zhruba poloviny respondentů by se vůbec slavit nemělo, škoda peněz.

ČTĚTE TAKÉ:

Velké obavy mají Chorvaté především z růstu cen. Ale neklidný spánek mají i z toho, že po úplném otevření společného trhu, včetně trhu práce, mnozí přijdou o pracovní místa a že mnohem bohatší noví evropští spoluobčané v Chorvatsku skoupí nemovitosti, zejména ještě volné krásné kouty na jadranském pobřeží. Na druhé straně ovšem příliv zahraničního kapitálu by zemi mohl hodně pomoci. Především právě turistice, která z Jadranu těží a je jedním z nejdůležitějších hospodářských odvětví.

Vrásky ale nemalé části veřejnosti dělá i otázka, zda budou po vstupu do unie pokračovat reformy, jež země musela razantně zahájit, aby přesvědčila evropské partnery, že se na členství všestranně a hlavně upřímně připravuje. Mnozí se bojí, že by tempo mohlo po dosažení cíle výrazně poklesnout.

Chorvatsko vstupuje do EU, na snímku turisté v národním parku Plitvice

Chorvatsko vstupuje do EU, na snímku turisté v národním parku Plitvice

Například boj s korupcí se dostal do záře reflektorů díky procesu s bývalým premiérem Ivem Sanaderem, kterého soud za korupci potrestal desetiletým vězením a který je vyšetřován i v souvislosti s další trestnou činností. Nicméně nevládní organizace poukazují na to, že takovéto velké kauzy mají pramalý dopad na běžný život občanů, kteří se nezřídka střetávají s takzvanou přepážkovou korupcí - leckde musejí dát úplatek, když o něco žádají.

Na oslavy dorazil i český prezident Miloš Zeman

Vstup do Evropské unie byl v Chorvatsku bouřlivě oslavován. Nechyběla hudba, taneční vystoupení ani ohňostroj. Na oslavy dorazili státníci z celé Evropy včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Tomu se však dostalo jen málo pozornosti. Hvězdou večera se stala litevská prezidentka Dalije Grybaukaiteiová, která celou uvítací řeč pronesla v chorvatštině. Nakonec Chorvatsku popřál hodně štěstí i evropský prezident Herman Van Rompuy. Připomněl, že členství je také závazek a odpovědnost. Projev ukončil slovy: "Vítám vás v Evropské unii." Za což sklidil potlesk.

Co dobrého tedy vstup do EU Chorvatům přinese? Hodně mladých se především těší, že získají možnost hledat práci v zahraničí - i když někde, jako v sousedním Slovinsku, zůstanou pro Chorvaty v platnosti stávající omezení pro zaměstnávání cizinců.

Co přinese Evropská unie Chorvatsku?

Prakticky okamžitým přínosem pro Chorvatsko bude více než 700 milionů eur (přes 18 miliard korun), které dostane ještě do konce tohoto roku z různých unijních fondů. Po odečtení letošního - půlročního - příspěvku Chorvatska do pokladny EU tak Záhřebu "spadnou do klína" prostředky ve výši jednoho procenta hrubého domácího produktu.

I politici a ekonomové krotí příliš velká očekávání, že hned jak utichnou salvy ohňostrojů a odezní poslední tóny evropské hymny, Beethovenovy Ódy na radost, bude líp. Nicméně kupříkladu guvernér Chorvatské národní banky Boris Vujičić věří, že do tří až pěti let se pozitiva projeví. Nabádá přitom hned začít s intenzivním lákáním zahraničních investorů.

Rovněž představitelé Evropské komise upozorňují, že členství v unii nepřinese naráz pozitivní výsledky. Je nutné se o ně také přičinit. "Co přinese Evropská unie Chorvatsku? No, nečekejte dramatické změny během jedné noci," řekl komisař pro rozšíření Štefan Füle. "Chorvatsko nebude 1. července jinou zemí, než bylo 30. června."

Ohňostroj nad Záhřebem, snímek z 29. června 2013

Ohňostroj nad Záhřebem, snímek z 29. června 2013

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!