Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvatsko vyslyšelo restauratéry, zrušilo protikuřácký zákon

Svět

  13:31
ZÁHŘEB - V chorvatských hospodách a restauracích se smí ode dneška opět beztrestně kouřit. Země přitom před čtyřmi měsíci milovníky tabáku z lokálů vykázala. Proti přísnému protikuřáckému zákonu ale tvrdě protestovali provozovatelé barů a restaurací, podle kterých jim značně snížil obrat.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Alžběta JungrováLidové noviny

"Chorvatsko je jedinou zemí, která si zákaz kouření rozmyslela," kritizoval nový zákon Jutarnji list. V provozovnách do padesáti metrů čtverečních je možné zapálit si bez omezení. Větší podniky mohou zřídit oddělené kuřárny.

Kuřáci podle chorvatského tisku porazili zdravý rozum, protože na následky kouření v zemi umře každoročně 11.000 lidí. Ze 4,4 milionu Chorvatů holduje nikotinu asi třetina.

Úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních platí například v Británii, ve Švédsku, Finsku, Francii, Slovinsku, v Černé Hoře a v Makedonii.

V Česku se zatím nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno. Podle novely takzvaného protikuřáckého zákona, která začne platit od poloviny příštího roku, si budou moci restauratéři vybrat, zde bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Podle statistických údajů kouří čtvrtina Čechů.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat