Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvatský expremiér viněný z korupce zmizel. Zatkli ho Rakušané

Svět

  19:41
ZÁHŘEB - Rakousko v pátek zatklo bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera, proti němuž je v jeho zemi vedeno vyšetřování kvůli podezření z korupce. Záhřeb na něj ve čtvrtek vydal mezinárodní zatykač krátce poté, co opustil zemi. Předtím jej chorvatský parlament zbavil poslanecké imunity.

Ivo Sanader foto: Reuters

Chorvatské sdělovací prostředky na svých internetových stránkách informovaly, že Sanader byl zadržen na dálnici u Taurského tunelu nedaleko Salcburku. Jeho zatčení vzápětí potvrdilo rakouské a posléze i chorvatské ministerstvo vnitra.

Ve čtvrtek už média v Chorvatsku spekulovala, že se v Rakousku pokusí ukrýt už proto, že má také tamější občanství a založil si tam konzultační firmu Prima Consulting.

Státní rafinerii prodal Maďarům
Záhřebský soud uvalil ve čtvrtek večer na Sanadera dokonce třicetidenní vyšetřovací vazbu, odůvodněnou možností útěku. To ale bylo v době, kdy už byl expremiér pryč. Sanaderův advokát Mate Matić tvrdil, že jeho klient odjel jen na služební cestu, která byla dlouho dopředu plánovaná, a že má v úmyslu do tří dnů se vrátit. Chorvatská policie uvedla, že expremiér opustil zemi přes hraniční přechod se Slovinskem.

Sedmapadesátiletého Sanadera vyšetřuje parlamentní výbor v souvislosti s kontroverzním prodejem kontrolního podílu státní rafinerie INA maďarskému ropnému a plynárenskému koncernu MOL. Ten odkoupil od chorvatské vlády v roce 2003 čtvrtinový podíl INA a o čtyři roky později zvýšil svůj podíl na 47 procent. To je údajně více, než vlastní Chorvatsko. Výbor nyní zjišťuje, proč byla INA vůbec privatizována a proč maďarská firma získala kontrolu nad jednou z největších chorvatských společností.

Sanader byl předsedou chorvatské vlády do loňského července, kdy z funkce odstoupil. Jeho strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) letos v lednu svého někdejšího šéfa ze svých řad vyloučila.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat