Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvatský expremiér vyžadoval 'dary', dostal devět let za korupci

Svět

  13:03aktualizováno  14:41
ZÁHŘEB - Záhřebský soud vynesl verdikt nad chorvatským expremiérem Ivem Sanaderem v dalším případu korupce, které se dopustil, když stál v letech 2003 až 2009 v čele vlády. Sanader byl odsouzen k devíti letům vězení a přijde rovněž o majetek v hodnotě více než 15 milionů kun (asi 54 milionů Kč).

Ivo Sanader foto: Reuters

Spolu se Sanaderem byli odsouzeni další čtyři členové bývalé vládnoucí strany Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Rozsudek zatím není pravomocný, uvedla agentura APA.

Podle obžaloby vyžadovali Sanader a další politici od firem a fyzických osob finanční "dary". Zneužívali skutečnosti, že HDZ je vládní stranou a získali tak nejméně 9 miliard eur (přes 246 miliard Kč) přes agenturu Fimi Media, které "dárci" platili za fiktivní či skutečné, ale předražené služby.

Z této částky skončily u Sanadera asi dva miliony eur, další 4,2 milionu šly do černých fondů HDZ používaných na volební kampaně a 3,2 milionu byly rozděleny mezi další podezřelé a tři podniky, mezi nimiž byla i Fimi Media.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý chorvatský premiér byl označen za vůdce celé této zločinecké skupiny. Její další členy soudkyně Ivana Čaličová poslala do vězení na dobu od jednoho roku do tří let, uvedl chorvatský deník Jutarnji list. Strana HDZ, která je nyní v opozici, musí podle soudkyně zaplatit 29 milionů kun (přes 100 milionů Kč). je rovněž první politickou stranou, jež byla odsouzena za své korupční jednání.

Korupce se nevyplácí

Čaličová uvedla, že verdikt je zároveň vzkazem politikům a politickým stranám, že korupce se nevyplácí. "Byli zvoleni, aby dodržovali zákony, nikoli aby je porušovali," dodala chorvatská soudkyně. Sanader veškerou vinu vždy popíral a tvrdil, že obvinění jsou politicky motivovaná.

"Rozhodnutí soudu je velmi důležité. Vůbec poprvé totiž trestá nelegální financování politické strany, což bude mít dlouhodobý dopad na celkové financování politiky v Chorvatsku," řekl agentuře Reuters chorvatský politolog Davod Gjenero.

Expremiér si již odpykává jiný desetiletý trest, rovněž za korupční jednání. Tento případ se týkal přijetí úplatku od rakouské banky Hypo Alpe Adria Group (HGAA) a od maďarské ropné společnosti MOL. Původně mu hrozilo až 15 let vězení.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat