Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvatský generál Gotovina dostal 24 let

Svět

  12:13
HAAG - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil chorvatské generály. Před tribunálem se zpovídali z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Velitel operace Bouře namířené proti Srbům Ante Gotovina dostal 24 let, Mladen Markač 18 let a třetí generál Ivan Čermak byl zproštěn viny.

"Vítejte v místě generála Gotoviny". Generál odsouzený z válečných zločinů se v Chorvatsku stále těší velké popularitě. foto: ČTK

Zločinů se podle obžaloby dopustili během vojenské operace Bouře, při níž chorvatská armáda v srpnu 1995 dobyla samozvanou Republiku srbská Krajina. Podle prokurátora bylo tehdy zabito 324 Srbů a desetitisíce jich byly vyhnány. V čele operace stál generál Ante Gotovina.

Všichni tři generálové, kteří vinu opakovaně odmítli, jsou v Chorvatsku velmi populární. Gotovinu, jenž byl zadržen ve Španělsku v roce 2005 poté, co se čtyři roky skrýval, považují Chorvaté za národního hrdinu. 

Bývalý chorvatský generál Ante Gotovina u trestního tribunálu v Haagu. Po válce se mu dlouho dařilo skrývat. Přestože Chorvatsko opakovaně popíralo, že by pobýval na jeho území, byl generál v zemi údajně několikrát spatřen. Spekulovalo se ale i o tom, že žije ve Francii, jižní Americe nebo pod ochranou mafie na Sicílii.

Gotovina je v Chorvatsku stále populární
Gotovina představoval až do svého zatčení v prosinci 2005 zásadní překážku ve snaze Záhřebu o integraci do evropských struktur. Jednou z podmínek, které stanovila Evropská unie pro zahájení vstupních rozhovorů s Chorvatskem, totiž byla účinná spolupráce s ICTY.

Chorvatský týdeník Globus v prosinci 2006 s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že informátorovi, který pomohl policii Gotovinu najít, vyplatily USA odměnu pět milionů dolarů.

Čtěte více

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat