Zločinů se podle obžaloby dopustili během vojenské operace Bouře, při níž chorvatská armáda v srpnu 1995 dobyla samozvanou Republiku srbská Krajina. Podle prokurátora bylo tehdy zabito 324 Srbů a desetitisíce jich byly vyhnány. V čele operace stál generál Ante Gotovina.
Všichni tři generálové, kteří vinu opakovaně odmítli, jsou v Chorvatsku velmi populární. Gotovinu, jenž byl zadržen ve Španělsku v roce 2005 poté, co se čtyři roky skrýval, považují Chorvaté za národního hrdinu.
Po válce se mu dlouho dařilo skrývat. Přestože Chorvatsko opakovaně popíralo, že by pobýval na jeho území, byl generál v zemi údajně několikrát spatřen. Spekulovalo se ale i o tom, že žije ve Francii, jižní Americe nebo pod ochranou mafie na Sicílii.
Gotovina je v Chorvatsku stále populární
Gotovina představoval až do svého zatčení v prosinci 2005 zásadní překážku ve snaze Záhřebu o integraci do evropských struktur. Jednou z podmínek, které stanovila Evropská unie pro zahájení vstupních rozhovorů s Chorvatskem, totiž byla účinná spolupráce s ICTY.
Chorvatský týdeník Globus v prosinci 2006 s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že informátorovi, který pomohl policii Gotovinu najít, vyplatily USA odměnu pět milionů dolarů.
Čtěte více |