Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Chorvatský Rath' dostal 10 let. Peníze měl v přepravce na maso

Svět

  10:13
ZÁHŘEB - Chorvatský expremiér Ivo Sanader byl kvůli korupci odsouzen k 10 letům vězení. Rozsudek není pravomocný. Sanader obvinění opakovaně odmítal.

Ivo Sanader foto: Reuters

Sanader, jenž v minulosti všechna obvinění opakovaně odmítal, je nejvyšším chorvatským politikem, který od získání nezávislosti země na Jugoslávii v roce 1991 čelí před soudy obviněním z korupce a zneužití pravomocí.

Případ se týká přijetí úplatku od rakouské banky Hypo Alpe Adria Group (HGAA) a od maďarské ropné společnosti MOL. Obě řízení byla spojena do jednoho procesu.

Nezákonná provize
Podle obžaloby Sanader v polovině 90. let ještě jako náměstek ministra zahraničí při jednání o úvěru od zmíněné rakouské banky přijal 3,6 milionu kun (asi 12 milionů korun) jako nezákonnou provizi. Dostat ji měl za vyjednání půjčky pro chorvatskou diplomacii k vedení jejích zahraničních zastupitelských úřadů v době, kdy bylo Chorvatsko ve válečném stavu. Sanader to před soudem odmítl a rázně se ohradil proti tomu, že by zneužil někdejší válečné situace v Chorvatsku.

Čtěte také:

Od koncernu MOL prý Sanader jako premiér v roce 2008 dostal deset milionů eur (takřka 254 milionů korun) za získání většinového podílu v chorvatské rafinerii INA. MOL odkoupil od chorvatské vlády v roce 2003 čtvrtinový podíl státní rafinerie a o čtyři roky později ho zvýšil na 47 procent.

Obchod ale vyvolal kontroverze, protože MOL získal podíl větší, než vlastní samo Chorvatsko. Sanader v současné době čelí před soudem několika korupčním skandálům. Obžaloba ho rovněž viní, že na úkor státu i firem získal pro sebe a svou vládní stranu Chorvatské demokratické společenství (HDZ) desítky milionů eur.

HDZ Sanadera vyloučila krátce poté, co v roce 2009 rezignoval na úřad ministerského předsedy. V roce 2010, kdy již byl vyšetřován z korupce, ze země odjel. Záhřeb na něj proto vydal mezinárodní zatykač, na základě kterého byl dopaden rakouskou policií a nakonec byl loni vydán do vlasti. Po zaplacení kauce v přepočtu asi 46 milionů korun byl propuštěn z vyšetřovací vazby.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat