Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vyřešte spor se Slovinskem, nebo to uděláme my. Váleční veteráni tlačí na premiéra Chorvatska

Svět

  9:18
Záhřeb - Chorvatští váleční veteráni pohrozili, že řešení hraničního sporu se Slovinskem vezmou do vlastních rukou, pokud problém do tří dnů nevyřeší premiér Andrej Plenković. Podle zpravodajského webu index.hr toto ultimátum obsahuje dopis, který Plenkovičovi poslal veterán Petar Janjić, známý pod přezdívkou Tromblon (ruční granátomet).

Andrej Plenkovič, lídr chorvatské konzervativní strany HDZ, zvedá pěst na znamení vítězství v předčasných volbách. foto: Reuters

Obě země se od nabytí nezávislosti v roce 1991 přou o Piranský záliv. V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. V roce 2009 se vlády dohodly na arbitráži. Mezinárodní arbitrážní soud pak koncem loňského června přiznal Slovinsku značnou část zálivu a koridor, jenž Slovincům umožňuje přístup na volné moře. Záhřeb soud ale už v roce 2015 označil za zkompromitovaný a arbitráž odmítl.

Dopis veterána Petara Janjiče určený předsedovi vlády zveřejnilo ve středu večer několik krajně pravicových portálů. „Máš lhůtu 72 hodin k vyřešení problému se Slovinskem, jinak to uděláme my,“ citoval index.hr z textu dopisu.

Tromblon hrozí, že pokud Plenković v daném termínu věc nevyřeší, dá dohromady stovku lodí rybářů a válečných veteránů, které „ochrání chorvatskou námořní hranici se Slovinskem před nezákonným vpádem cizí policie do chorvatských teritoriálních vod“.

Plenković o sporu mluvil se svým slovinským protějškem Mirem Cerarem naposledy v polovině prosince v Záhřebu, ale jejich jednání k ničemu nevedlo. Oba sice mluvili o přátelských vztazích svých zemí, ale pokud jde o spor, znovu vedli svou: Chorvatsko rozhodnutí arbitráže odmítá, zatímco Slovinsko trvá na jeho realizaci.

Chorvatsko bude své území chránit všemi prostředky

Slovinsko oznámilo, že od 30. prosince začíná arbitrážní rozhodnutí realizovat. Pohrozilo přitom chorvatským rybářům pokutami ve výši desítek tisíc eur (stovek tisíc korun), pokud budou lovit ve vodách, jež Slovinci považují za své na základě arbitrážního rozhodnutí.

Lublaň tím už koncem prosince vyvolala důraznou reakci Chorvatska. Ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová Buričová naposledy tento týden opětovně upozornila sousední zemi, aby se vyvarovala jednostranných kroků, a opět ji vyzvala k řešení sporu dialogem. Zároveň zopakovala, že Chorvatsko bude své území chránit „všemi prostředky“.

Ve sporném Piranském zálivu, který Chorvaté nazývají Savudrijskou valou, trvá napětí. K žádnému vážnějšímu incidentu ale zatím nedošlo.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...