Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chorvatům povládne koalice Kykyryký

Svět

  10:25
ZÁHŘEB/PRAHA - Nezaměstnanost více než 17 procent, téměř nulový hospodářský růst a k tomu korupční skandály, do kterých byli zapleteni nejvyšší představitelé země. V takovém stavu zanechalo zemi dosud vládnoucí Chorvatské demokratické společenství (HDZ).

Zoran Milanovič foto: ČTK

Voliči je proto při nedělních parlamentních volbách potrestali – strana chorvatské premiérky Jadranky Kosorové získala jen 47 poslaneckých mandátů. Vítězná středolevá koalice Kykyryký naopak bude mít 80 křesel ve 151členném parlamentu.

Budoucí premiér Zoran Milanovič, šéf chorvatských sociálních demokratů (SDP), vítězství koalice bouřlivě slavil v jednom ze záhřebských nočních klubů. Jak ale poznamenává většina analytiků, euforie nemusí trvat dlouho. „Milanovič triumfoval. Teď ale musí zabránit katastrofě,“ zněl například titulek deníku Večernji list. Vláda tvořená kromě sociálních demokratů z Istrijského demokratického shromáždění, Chorvatské lidové strany – liberálních demokratů a Chorvatské strany důchodců, musí zapracovat zejména na zlepšení ratingu země, ale také na vytváření pracovních míst. Čekají je navíc kroky dosti nepopulární – škrty.

ČTĚTE TAKÉ:

„SDP bude muset snižovat platy a zmenšit i sociální výhody pracujících. Není jiná možnost,“ napsal v editorialu deník Jutarnji list. Jak řekl svým stoupencům včera v ranních hodinách Milanovič: „Práce začíná. Slibuji, že vás nenecháme na holičkách. Je možné, že budeme dělat chyby, ale hlavně musíme vytrvat.“

Velká sláva

HDZ, které zemi vládlo 16 z posledních 20 let, zažilo nejhorší volební porážku v historii. Dosavadní premiérka Kosorová vítězné koalici ani nepoblahopřála a s novináři se o své prohře vůbec bavit nechtěla. „Nechte nás dělat svou práci,“ odmítla desítky reportérů, které na ni čekaly před úřadem vlády. Odcházející premiérka si však před odchodem do opozice užije ještě jednu velkou slávu – v pátek v Bruselu podepíše přístupovou smlouvu Chorvatska s Evropskou unií. Tam by země měla vstoupit 1. července roku 2013.

Jadranka Kosorová

Nastupující předseda vlády, 45letý Zoran Milanovič, je vystudovaný právník. Již od roku 1993 pracoval na ministerstvu zahraničí, nejdříve jako poradce na chorvatské misi při EU a při NATO a poté jako asistent tehdejšího ministra zahraničí Tonina Piculy. V čele sociálních demokratů stanul od roku 2007, kdy nastoupil po zesnulém Ivicu Račanovi (byl rovněž chorvatským premiérem).

Takzvanou Alianci za změnu vytvořily čtyři chorvatské strany v roce 2009. Začaly si ale častěji říkat koalice Kykyryký (v chorvatštině zní kokrhání Kukuriku) podle názvu restaurace ve městečku Kastav, kde se lídři stran poprvé sešli.  „Myslím, že zvítězilo menší zlo. Každopádně doufám, že bude alespoň o trochu lépe,“ komentoval výsledky voleb jeden z voličů. Do měsíce by měla vzniknout nová vláda, která by měla ihned začít fungovat, jinak zemi čeká ještě větší krize.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat