Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
1. prosince 2012 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chovají se jako ozbrojená milice, kritizuje Turecko syrskou vládu

Těžké boje v Sýrii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžké boje v Sýrii. | foto: ČTK

DAMAŠEK Syrské letectvo bombardovalo pozice opozičních bojovníků u Damašku. Jestliže opozice udrží předměstí Kfar Súsa a Darája, bude mít podle agentury Reuters pod kontrolou souvislý okruh území ležící východně od Damašku. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu vládu v Damašku ostře kritizoval.

Počíná si podle něj jako ozbrojená milice, která neváhá sáhnout k jakékoli brutalitě, aby se udržela u moci. Na schůzce se šéfy diplomacie arabských států v Istanbulu panovalo jednomyslné přesvědčení, že syrská vláda je hrozbou nejen pro Syřany, ale pro celý region.

ČTĚTE TAKÉ:

V těsné blízkosti metropole se bojuje od čtvrtka. V sobotu letectvo shazovalo bomby na Daráju a Kfar Súsu, které leží jihovýchodně od města a jsou na spojnici mezi Damaškem a mezinárodním letištěm. To muselo být tento týden kvůli bojům dočasně uzavřeno a některé letecké společnosti přerušily provoz. Syrská televize hlásí, že silnice je bezpečná a provoz na letišti obnoven, dle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) se však stále bojuje.

V Sýrii nefungují telefony ani internet

Tento týden bylo přerušeno telefonické spojení a internet a usuzovalo se na to, že armáda připravuje zásadní ofenzívu proti opozici. Problémy s mobilní sítí nejsou jenom v Damašku, ale také v mnoha jiných částech země. V Homsu povstalci postup koordinují s pomocí satelitních telefonů, vysílaček a služby Skype.

Těžba ropy je asi poloviční oproti normálu

Opozice v minulých dnech zaznamenala vojenské úspěchy a dobyla základny u hranic s Tureckem a také Irákem. Tam ve čtvrtek pronikla do střediska těžby ropy Al-Umar v provincii Dajr az-Zaur. V sobotu ale armáda oznámila, že místo dobyla zpět s pomocí těžké techniky. OSDH tvrdí, že se ve čtvrtek z místa stáhlo 150 vojáků. Opoziční bojovníci prý ale měli obavy, že je těžební stanice zaminovaná a neodvážili se ji plně obsadit.

V Dajr az-Zauru jsou nejvýznamnější místa těžby ropy. Sýrie do loňského března, kdy začaly nepokoje, těžila denně 420.000 barelů ropy, teď je těžba asi poloviční. Ropná pole střeží speciálně vycvičené armádní jednotky.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...