Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovali se jen jako nepozorní turisté, říká právník zadržených Čechů

Svět

  22:31
Dva Češi, Ivan Buchta (33) a Martin Pezlar (28), jsou už týden drženi v řeckém vězení. Tamní úřady je viní ze špionáže. Právník české dvojice Panajotis Eleftheriu chce dnes požádat o jejich propuštění z vazby.

Vězení (ilustrační foto) foto: Reuters

* LN Jsou vaši klienti turisté, nebo byli na ostrově pracovně? Podle médií vypověděli před vyšetřovateli, že na Limnosu sbírali materiál pro počítačovou hru ArmA 3. Pak ale vydala firma Bohemia Interactive, pro niž pracují, prohlášení, že dvojici na místo pracovně nevyslala...

Mám před sebou spis a věřte mi, že oba zadržení od začátku vypovídali, že jsou v Řecku na prázdninách. Uvedli, že znali Limnos díky své práci, a proto si jej vybrali jako dovolenkovou destinaci. Nikdy před vyšetřovateli neřekli, že tam byli pracovně. Všichni se snaží propojit hru ArmA 3 s jejich návštěvou Limnosu. Tak to ale není. Nepřijeli tam fotit prostředí pro hru. Na to se používá moderní technologie, která zaručuje lepší kvalitu. Pro hru byly použity snímky z Googlu Earth, satelitu a dalších veřejně dostupných zdrojů.

* LN Proč si tedy fotili objekty, které se fotit nesmí?

 Moji klienti si prostě ostrov prohlíželi, ve fotoaparátu mají asi 150 běžných turistických fotek. Pak je tam to jedno video, které si vyšetřovatelé rozdělili na 14 snímků. Na tom je zaznamenáno vojenské letiště. To video ale bylo pořízeno z auta, za jízdy.

* LN Věděli, že natáčí zakázaný objekt?

 Na videu je sice vidět značka, že se objekt nesmí fotit. Jde ale o to, že jak byli v pohybu, značky si nejprve nevšimli. Až ve chvíli, kdy zpozorovali další, přestali natáčet.

* LN Přesto byli obviněni ze špionáže?

Ano, podle vyšetřovatelů u sebe měli materiály, které mohou ohrozit národní bezpečnost Řecka. Jak už jsem ale řekl, předmětem zájmu je jen jedno krátké video. Navíc natočili objekt, který je pro veřejnost dobře přístupný i viditelný. Letiště a vojenské budovy se nachází v blízkosti veřejných komunikací. Kdokoli, kdo projíždí kolem, vidí, co se děje uvnitř základny. Obvinění ze špionáže znamená, že se někdo pokusí získat a vyvézt tajnou informaci ze země. Moji klienti se nikde neschovávali ani se nesnažili vniknout do zakázaných míst. Jejich snímky tak neobsahují žádnou tajnou informaci. Je jisté, že u nich nešlo o výzvědné úmysly, ale jen o chybu. Spíše než ze špionáže by tak měli být obviněni z toho, že pořizovali snímky vojenských objektů bez povolení, což je mnohem méně závažné provinění.

* LN Má tedy prokuratura dostatek důkazů, aby mohla zadržené Čechy pohnat před soud?

Dle řeckého práva není potřeba během vyšetřování shromáždit důkazy, pro obžalobu stačí jen náznak, že se dotyčný mohl dopustit trestného činu, z něhož je obviněn. Teprve u soudu jsou potřeba důkazy. Pro soud by v tuto chvíli bylo zajímavých maximálně těch 14 snímků vypreparovaných z videa.

* LN Proč je věc posuzována tak přísně? Jsou Řekové tak citliví na své vojenské objekty?

Limnos je strategické místo, Turecko je odtamtud blízko, takže se tam pohybuje hodně vojáků, kteří objekty střeží. Druhá věc je, že o počítačové hře ArmA 3 se v Řecku mluvilo už před rokem a vzbudilo to řadu kritických ohlasů. Politici z Lesbosu interpelovali na toto téma v parlamentu. Tehdejší ministr obrany ale ujišťoval, že celý projekt ArmA 3 prozkoumali a neshledali na něm nic, co by poškozovalo řecké zájmy. Také se nechal slyšet, že se současnou technologií nelze zabránit tomu, aby vznikaly snímky řeckého území. Určitě však aféra vedla k tomu, že jsou bezpečnostní složky ještě o něco háklivější.

* LN Jste v kontaktu s oběma zadrženými? Jak jsou na tom po psychické stránce?

Jsou ve vězení, nikdo by se v jejich situaci necítil dobře, ale snaží se být silní a mají víru ve spravedlnost, věří, že Řecko je právní stát.

* LN Jaké jsou další kroky, které chcete jako obhájce podniknout?

Chceme požádat o jejich propuštění, aby mohli být vyšetřováni na svobodě. Může trvat i několik dní, než bude rozhodnuto. Dopadnout to může různě. Buď prokurátor řekne, že zůstanou ve vězení až do začátku soudu, nebo může stanovit kauci.

* LN Jak dlouho může trvat, než případ dospěje ke konci?

Může to trvat týden, nebo rok. Podle řeckého práva by měl být soud nařízen nejpozději do 18měsíců a do té doby mohou zůstat ve vězení.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!