19. dubna 2019 20:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z Notre-Dame je kvůli roztavenému olovu sklad toxického odpadu, varují ekologové. Volají po dekontaminaci

Hasiči v interiéru Notre-Dame. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči v interiéru Notre-Dame. | foto: ČTK

Paříž Požárem poškozený gotický chrám Notre-Dame v Paříži může být nyní nebezpečný i kvůli kontaminaci olovem. Varovali před tím v pátek zástupci francouzské ekologické organizace Robin des bois. Podle nich se při pondělním požáru žárem roztavilo až 300 tun olova, které se nacházelo v konstrukci střechy a spadlé věže.

Vláda by se prý proto měla s ohledem na zdraví obyvatel přednostně věnovat dekontaminaci celého místa.

„Z katedrály se nyní stal vlastně sklad toxického odpadu... Ještě předtím, než se vypíše soutěž na návrh nové věže, by se měla vypsat soutěž ohledně dekontaminace,“ uvedla organizace ve svém prohlášení.

Otrava olovem způsobuje u člověka narušení centrálního nervového systému, poškození mozku, nechutenství, bolesti hlavy a další onemocnění. Nebezpečná je hlavně u dětí. Olovo se vstřebává zejména plícemi, právě proto téměř bezprostředně po požáru hladiny olova začal monitorovat francouzský úřad pro kontrolu kvality ovzduší Airparif. Ten ale množství olova neměří v reálném čase, k laboratorním testům poslal filtry, které na místě instaloval. Výsledky analýz ještě nejsou známy.

ČTK