Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chtěl Maduro utéct? Podle Američanů měl namířeno na Kubu, Rusové mu poradili, aby zůstal

Venezuelský prezident Nicolás Maduro během svého projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelský prezident Nicolás Maduro během svého projevu. | foto: Reuters

Washington Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro byl v úterý připraven odletět do exilu na Kubu, kvůli nesouhlasnému postoji Rusů ale svůj názor změnil. V rozhovoru se zpravodajskou stanicí CNN to prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Maduro čelí tlaku opozice vedené Juanem Guaidóem, kterého uznává řada zemí včetně USA prozatímním prezidentem, aby odstoupil. Ten navíc na středu svolal další demonstraci.

„Měl na ranveji letadlo, byl připraven ráno odejít,“ řekl Pompeo. „Rusové poukázali na to, že by měl zůstat,“ dodal s tím, že Maduro by zamířil do Havany.

Na dotaz, zda by Madurovi bylo umožněno bezpečně odletět na Kubu, Pompeo odmítl odpovědět. „Pan Maduro rozumí tomu, co se stane, pokud do letadla nastoupí,“ odpověděl Pompeo.

Lídr venezuelské opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó, který se od ledna snaží svrhnout autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, vyzval armádu, aby podpořila závěrečnou fázi svržení vlády. Do ulic Caracasu poté vyšli příznivci Guaidóa. Představitelé režimu nicméně trvají na tom, že armáda zůstala Madurovi věrná. 

Nové politické cesty

Nicolás Maduro rovněž ve státní televizi oznámil výměnu na postu šéfa rozvědky. Tajnou službu nově povede Gustavo González, který již v minulosti tuto funkci zastával, nahradí tak dosavadního ředitele Manuela Figueru. Figuera podle agentury AP napsal venezuelskému lidu dopis, v němž se kriticky vyjádřil o Madurovi a uvedl, že je čas zemi přebudovat.

Maduro, kterého v televizi doprovázel ministr obrany Vladimir Padrino a také předseda prorežimního Ústavodárného shromáždění Diosdado Cabello, podrobnosti o odchodu Figuery neuvedl. Figuera post šéfa tajné služby převzal loni právě po Gonzálezovi. Podle Figuery, který dle svých vlastních slvo byl Madurovi vždy věrný, je třeba hledat nové politické cesty.

Během úterních demonstrací v Caracasu bylo podle AFP zraněno nejméně 69 lidí, z nichž tři byli postřeleni. Zhruba tři desítky lidí zranily gumové projektily, které proti demonstrantům vypálily pořádkové síly.

Venezuelský velvyslanec při OSN Samuel Moncada mezitím oznámil, že Maduro porazil Guaidóa a jeho podporovatele a země se nyní nachází ve stavu „dokonalé normálnosti“. „Podnikl nezbytné kroky k zajištění bezpečnosti a práva našeho lidu na mír,“ řekl o Madurovi Moncada. „Porazili jsme je,“ dodal.

Moncada rovněž podle AP kritizoval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese za to, že se otevřeně nepostavil na Madurovu podporu proti Guaidóovi. Guterres v úterý vyzval všechny strany ke zdrženlivosti a ke klidu, aby se předešlo násilí.

Budou pokračovat násilnosti?

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó svolal na středu do ulic nové demonstrace proti vládě prezidenta Nicoláse Madura. Prohlásil, že půjde o „největší protestní pochod“ v dějinách Venezuely. K demonstracím vyzval své příznivce i Maduro, což vyvolává obavy z pokračování násilností, které si v úterý vyžádaly desítky zraněných, uvedla agentura Reuters.

Guaidó v úterý uvedl, že začala rozhodující fáze převzetí moci, a vyzval armádu a lid ke svržení Madurovy vlády s tvrzením, že má podporu mnoha vojáků. Aby svá prohlášení podpořil, objevil se Guaidó v úterý ráno u vojenské základny na okraji Caracasu v doprovodu desítek mužů v uniformách.

Maduro v reakci na Guaidóova slova zdůraznil, že jsou mu armádní velitelé stále věrní, a vyzval národ k mobilizaci pro zajištění vítězství míru. Následoval den plný násilných protestů, které si podle bilance agentury Reuters vyžádaly více než stovku zraněných.

Pompeo: Jsme připraveni vojensky zasáhnout

Spojené státy jsou při současné politické krizi ve Venezuele připraveny podniknout v této jihoamerické zemi vojenský zásah. Uvedl v rozhovoru na televizní síti Fox Business Network Mike Pompeo.

„Vojenský zásah je možný. Pokud to bude nutné, Spojené státy to udělají,“ řekl šéf americké diplomacie. Dodal ale, že Washington by raději ve Venezuele viděl klidnou změnu režimu.

Situace ve Venezuele se v úterý vyostřila, když lídr opozice, šéf veenezuelského parlamentu Juan Guaidó vyzval armádu, aby podpořila závěrečnou fázi svržení vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Toho se Guaidó snaží svrhnout od ledna.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...