18. října 2012 10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chtěl odpálit centrální banku USA atrapou. Tu mu podstrčili agenti FBI

Quazi Mohammad Rezwanul Ahsan Nafis  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Quazi Mohammad Rezwanul Ahsan Nafis | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA 21letý Bangladéšan přijel do USA na studentské vízum. Studovat ale nechtěl. Ve středu ho zatkli agenti FBI, mladík se snažil spáchat pumový atentát na budovu centrální banky Spojených států.

Quazi Mohammad Rezwanul Ahsan Nafis připravoval útok asi tři měsíce se spiklenci, kteří však byli agenty FBI. Ti mu také dodali materiál, který označili za výbušninu.

Nafis domnělou půltunovou nálož naložil do dodávky, zaparkoval ji ve středu ráno u budovy centrální banky na Manhattanu a z nedalekého hotelu zavolal na mobil umístěný v automobilu. K výbuchu nedošlo a muže zatkli federální agenti, uvedla CNN.

ČTĚTE TAKÉ:

Mladý Bangladéšan se prý hlásí k Al-Káidě, do USA přicestoval v lednu s úmyslem spáchat teroristický útok na americké půdě. Chtěl zničit Ameriku tím, že zaútočí na hlavní finanční instituce a centrální banku.

Podle agentů FBI, kteří předstírali jeho spojence, měl Nafis i plán B, v případě neúspěchu plánoval sebevražedný útok. Předtím než přijel s dodávkou před budovu banky, nahrál video, na kterém si zakrývá tvář. "Nezastavíme se, dokud nedosáhneme vítězství," říká v něm údajně.

Americká centrální banka

Americká centrální banka

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!