Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chtěl uříznout hlavu premiérce Mayové. Chytil se do pasti tajných služeb i s falešnou bombou

Skica dvacetiletého Naa'imura Zakariyaha Rahmana u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skica dvacetiletého Naa'imura Zakariyaha Rahmana u soudu. | foto: Twitter.com/Mirror

LONDÝN/PRAHA Podle vyšetřovatelů se dvacetiletý mladík Naa’imur Rahman chystal před sídlem britských premiérů v Downing Street 10 odpálit improvizované výbušné zařízení a následně popravit premiérku Mayovou. Chytil se však do pasti britských tajných služeb. Tento týden stanul před soudem

„Můžete mě spojit se spící buňkou, co nejrychleji?“ napsal podle vyšetřovatelů v září loňského roku Naa’imur Zakarija Rahman domnělému členovi Islámského státu. „Chci spáchat sebevražedný útok na parlament. Chci se pokusit zabít Theresu Mayovou. Mým cílem je dostat můj terč. Nic méně než smrt lídrů parlamentu,“ stálo v prvních zprávách přes kanál Telegram. Právě z nich předčítal státní žalobce během úterního přelíčení.

Dvacetiletý Naa’imur Rahman se nakonec v listopadu loňského roku rozhodl, že způsobí paniku v sídle britské premiérky v Downing Street. V plánu měl spáchat teroristický útok přímo v centru Londýna. Chtěl podříznout Theresu Mayovou a následně sám sebe odpálit za pomoci sebevražedné vesty.

Když ho policie zadržela, byl připraven ukončit svůj život a vzít příslušníky zákona s sebou. V ten moment však zjistil, že výbušné zařízené které vlastnil, není skutečné, ale jde o pouhou repliku vyrobenou členy britských tajných služeb předstírajících, že jsou extremisté.

Rahman podle žalobců věřil, že je v kontaktu se zkušeným členem Islámského státu v Sýrii, kde byl zabit jeho vlastní strýc, bojovník za teroristickou organizaci, při útoku dronu. Dvacetiletý mladík navíc nahrál své přiznání, aby jej mohl IS později použít jako důkaz věrnosti a příslušnosti k organizaci po smrti.

Sídlo britských premiérů na Downing Street 10.

Sídlo britských premiérů na Downing Street 10.

Podle prokurátora Marka Heywooda byl Rahman uvažoval i nad jinými cíli potencionálních útoků, jako například centrálou MI5, nebo jinými vojenskými budovami. Byl prý připraven zemřít.

„Předtím, než mu v tom zatčení zabránilo, věřil, že je jen několik dní od spuštění svého plánu, tedy provést sebevražedný útok čepelí a explozemi na Downing Street a pokud by se mu to podařilo, i na samotné premiérce Therese Mayové,“ uvedl Heywood.

Navíc byl obviněn, že pomáhal svému dvaadvacetiletému příteli Mohammadu Aqibu Imranovi přidat se k Islámskému státu v Sýrii. Při vykreslování Rahmanovi osobnosti prokurátor připomněl, že mladík chválil útočníky z Manchesteru za to, že udělali dobrou věc. (Při loňském útoku v Manchesteru po výbuchu hřebíkové bomby zemřelo 22 lidí) 

V pasti MI5

V říjnu loňského roku se Rahman poprvé naživo setkal s Abu Waleedem, agentem domácí tajné služby MI5. V nákupním středisku v centru Londýna mu pověděl o svém plánu, jak chce použít sebevražedný pás, dron, jed a improvizovanou výbušninu.

U soudu následně zaznělo, že agent předstírající, že je terorista Abu Waleed, představil Rahmana dalšímu člověku z „teroristické sítě“ Shaqovi. Tento další policista v utajení pomohl Rahmanovi získat velký nůž a sebevražednou vestu, respektive její repliku.

Během rozhovorů se svým kontaktem, kterého Rahman znal jako Shaqa, prý mladík odhalil svůj plán na odpálení Downing Street 10. Policisté měli vše zdokumentované na videu. Rahman chtěl přelézt plot u Downing Street a zaběhnout „desetivteřinový sprint“ ke dveřím domu premiérky.

Brána, kterou by útočník musel překonat. Na snímku jí prochází ministr...

Brána, kterou by útočník musel překonat. Na snímku jí prochází ministr zahraničí Boris Johnson.

Cestu si chtěl případně probít pomocí pepřového spreje. Následně chtěl vzít některého ze strážných jako lidský štít a probojovat se až dovnitř budovy, kde měl v plánu premiérce „uříznout hlavu“, než by byl zabit bezpečnostními jednotkami.

Rahman si nakonec koupil batoh, který předal Shaqovi a požadoval po něm, aby ho naplnil výbušninami. Dne 28. listopadu policista v utajení Shaq vrátil obviněnému batoh plný falešných trhavin a replik pepřových sprejů. Na otázku zda je připravený, uvedl dvacetiletý mladík: „Jasně. Víte co? Teď, když už jsem viděl všechno, vypadá to skvěle.“

O několik minut později, když jej policisté zadrželi na ulici a on měl stále na sobě batoh s výbušninami, řekl jednomu z nich: „Jsem rád, že je po tom. Jsem rád, že jsem zadržený.“

Podle policie Rahman často sledoval propagandu Islámského stát, al-Káidy, Muslimského bratrstva i dalších džihádistických organizací. Svým přátelům si prý stěžoval na „špióny“ a na to, že nemůže nikomu věřit. Svou vinu popírá.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!