1. dubna 2019 14:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chtěla pokořit Muskův SpaceX, zemřela v letadle u Frankfurtu. Ruská miliardářka havarovala i před 4 lety

Natalja Filjovová spoluvlastnice jedné z největší z ruských soukromých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natalja Filjovová spoluvlastnice jedné z největší z ruských soukromých... | foto: Twitter.com

FRANKFURT/PRAHA Natalja Filjovová, spoluvlastnice jedné z největší z ruských soukromých aerolinek a jedna z nejbohatších žen v zemi, zemřela v neděli při letecké havárii u německého Frankfurtu nad Mohanem.

„Okolnosti této tragické události zatím nejsou známy,“ uvedla v prohlášení společnost S7, kterou Filjovová vedla společně se svým manželem Vladislavem. Sama přitom podle agentury Bloomberg vlastnila majetek v hodnotě přesahující 670 milionů dolarů (15,3 miliard korun).

Pětapadesátiletá Filjovová byla předsedkyní a majoritním akcionářem ve společnosti S7, která vznikla v devadesátých letech a postupem času se z ní stala největší aerolinka v Rusku hned po státem kontrolovaném Aeroflotu.

Společnost, kterou Filjovovi vlastnili, byla přejmenována ze Siberia Airline na S7. Její letadla byla přemalována nazeleno v roce 2004 - po teroristickém útoku a pádu jednoho stroje. Firma, jejíž součástí je i Globus Airlines, přepravila podle dat ruské agentury pro civilní dopravu minulý rok v 16 milionů pasažérů.

Ambice Filjovové však sahaly mnohem dál. V roce 2016 začala skupina S7 uvažovat o uzavření dohody na pořízení mořské odpalovací platformy, aby mohla konkurovat raketovému byznysu Elona Muska a jeho společnosti SpaceX. Smlouvu podepsala loni a dokonce najala již první designéry, kteří měli vyvinout dopravní raketoplány.

Trosky letadla.
Trosky letadla.

Život Filjovové však ukončila letecká nehoda jednomotorového letounu Epic LT. Ten se zřítil při přibližování k letišti v Egelsbachu, který leží jihozápadně od Frankfurtu nad Mohanem. Podle médií je letiště Egelsbach používáno především pro lety movitých lidí, kteří vyžadují soukromí.

Německá média informovala, že na palubě letadla zemřeli tři lidé poté, co letoun havaroval v chřestovém poli. Epic LT s Filjovovou na palubě letěl z jihofrancouzského města Cannes.

Podle deníku Frankfurteer Rundschau pilot informoval kontrolní věž naposledy osm minut před dopadem letadla a údajně měl hlásit přiblížení k letišti, což je běžná procedura. Letoun byl podle agentury Bloomberg po dopadu naprosto zničený. Havárii v tuto chvíli vyšetřují němečtí policisté i letecké úřady.

Epic LT patřil do flotily společnosti S7 a byl využíván k soukromým letům. Havaroval údajně již v roce 2015. Letadlo tehdy měla pilotovat přímo Filevová za doprovodu instruktora, podvozek letounu se však nevysunul správně a posádka tak musela přistát bez něj jen na břiše.

mhMartin Hampejs