Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Chtěli jste to Rusku po.at?‘ Ruská policie vyslýchala členy Pussy Riot

Členové ruské feministické skupiny Pussy Riot u výslechu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové ruské feministické skupiny Pussy Riot u výslechu. | foto: Reprofoto Youtube/ RuCz Subs

MOSKVA/PRAHA Ruská feministická punk-rocková skupina Pussy Riot v neděli narušila finálový zápas mistrovství světa ve fotbale mezi Francii a Chorvatskem. Čtyři členové skupiny vběhli na hřiště v jednotných uniformách, které připomínají staré úbory policistů. Pussy Riot na Twitteru uvedli v pondělí dopoledne, že členové jsou stále na stanici. Na internet uteklo i video z policejního výslechu, kde jeden z vyslýchajících lituje, že už není rok 1937.

„Kdo jsi, hovado? Chtěli jste to Rusku po..at?“ pronáší hlas zpoza kamery. Policisté vyslýchají dva členy feministické skupiny Pussy Riot, která v neděli narušila finále mistrovství světa ve fotbale mezi Francií a Chorvatskem. „Ne, my jsme pro Rusko,“ reaguje na slova policistů jeden z vyslýchaných.

Policisté pokračují ve výslechu v podobném duchu. „Víte, že za tohle Rusko zaplatí FIFA pokuty?“ ptá se policista a následně zjišťuje, odkud členové skupiny vzali uniformy. „Z půjčovny,“ odpoví jeden z vyslýchaných. „Z půjčovny? Občas lituju, že není rok 1937. Občas toho lituju,“ komentuje po chvíli policista. Odkazuje tak přitom na období, kdy v tehdejším Sovětském svazu probíhaly masivní stalinské čistky.

Čtyři členové Pussy Riot fotbalové utkání narušili přibližně v 52. minutě západu. Jeden z nich byl zadržen hned ve vchodu, další tři uběhli zhruba 50 metrů, než je chytila ochranka. Jednoho z protestujících na zem povalil i chorvatský obránce Dejan Lovren. Zápas byl kvůli akci přerušen na necelou půl minutu.

K akci se ihned přihlásila ruská punk-rocková skupina Pussy Riot. Na svém Twitteru uvedla i název celé akce a vysvětlila, čeho narušením zápasu chtěla dosáhnout. Vystoupení nazvané nebeský policajt vstupuje do hry odkazovalo na soubor básní ruského básníka Dimitrije Prigova. Ten rozlišuje pozemského a nebeského policajta. Pozemský policista sleduje politické vězně a zatýká lidi za sdílení zpráv a za „liky“, zatímco nebeský policista je příkladem pro celý národ.

„Když do hry vstoupí nebeský policista, chceme: osvobodit všechny politické vězně, zastavit nelegální zatýkání na shromážděních, nevyrábět kriminální obvinění a nedržet lidi ve vězení bezdůvodně,“ popisuje skupina Pussy Riot akci na svém Twitteru.

15.července 2018 v 18:38, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 11:59

NEWS FLASH! Just a few minutes ago four Pussy Riot members performed in the FIFA World Cup final match — ”Policeman enters the Game” https://t.co/3jUi5rC8hh https://t.co/W8Up9TTKMA


Celé „vystoupení“ přineslo rozporuplné reakce. Zatímco řada lidí ocenila snahu upozornit na podmínky v Rusku, někteří chorvatští fanoušci jsou nespokojení. Tvrdí totiž, že skupina na trávník vtrhla ve chvíli, kdy mohlo Chorvatsko vstřelit gól.

Jedna ze členek skupiny, Olga Kuuračovová, potvrdila agentuře Reuters, že byla na stadionu a nachází se na jedné z moskevských policejních stanic. Policisté čtyři zadržené členy vyslýchali ještě v pondělí ráno. „Čtyři členové Pussy Riot strávili celou noc na policejní stanici a pořád tam jsou – budou převezeni k soudu. Zatím čelí obviněním z urážky veřejných činitelů,“ uvedla skupina na Twitteru. Pussy Riot zároveň potvrdili, že policisté k zadrženým nepustili právníka.

Jedna z členek Pussy Riot si plácla s francouzským fotbalistou Mbappem.
Chrovatský obránce Dejan Lovren složil jednoho z členů skupiny Pussy Riot sám.

Podle agentury Interfax členům hrozí za vniknutí a hřiště pokuta až 10 tisíc rublů (zhruba 35 000 Kč), nebo 160 hodin veřejných prací se zákazem účastnit se sportovních událostí až na tři roky. Za nelegální nošení policejní uniformy mohou dostat pokutu až 1500 rublů (asi 5 tisíc Kč). Událost byla prvním narušením bezpečnosti na fotbalovém šampionátu.

Ruská feministická skupina Pussy Riot se vytrvale zabývá otázkou LGBT komunity v Rusku a kritizuje ruského prezidenta Vladimíra Putina. První velký protest uspořádala skupina v roce 2012, kdy pětice členek Pussy Riot v katedrále Krista Spasitele v Moskvě zpívala píseň „Blahorodičko, vyžeň Putina“. Tři členky byly za toto vystoupení odsouzeny ke dvěma letům vězení, jedné byl trest na základě odvolání později změněn na podmíněný. Zbylé dvě členky byly propuštěny na základě amnestie čtvrt roku před skončením trestu.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...