Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Varování před ‚covidovou katastrofou‘: Černý scénář z Indie se může naplnit i jinde ve třetím světě

Nemocnice v Indii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice v Indii. | foto: Reuters

Praha Pokud bohaté země nezasáhnou, může následovat covidová katastrofa, varují odborníci po celém světě. Virus se může rozšířit v méně rozvinutých zemích, jako se tomu stalo v Indii. Tam denně přibývají statisíce nakažených. Řešením je podle nich velká investice do vakcín pro třetí svět.

Černý scénář se podle serveru The Guardian už nyní naplňuje v Indii, která v neděli oznámila rekordních 3689 úmrtí a 392 488 nových případů. Lidé umírají na nemocničních chodbách, parkoviště se změnila v provizorní místa na pálení mrtvých. A pokud bohaté země, které se z pandemie postupně vzpamatovávají a uvolňují restrikce, brzy nezasáhnou, může se podle něj stejný scénář opakovat i v dalších ekonomicky zranitelných zemích.

Do Indie dorazila pomoc z Ruska.
Pohřební ohně v Indii.

Počty mrtvých rostou kromě Indie i v dalších státech – například v Bangladéši, Indonésii nebo Keni. Právě Afriku přitom může nemoc podle ředitele Afrických center pro kontrolu nemocí a prevenci Johna Nkengasonga tvrdě zasáhnout. „Nemáme dostatek zdravotníků, nemáme dostatek kyslíku,“ varoval Nkengasong.

Ještě před měsícem připadalo na chudé až středně bohaté země necelých deset procent mrtvých z celkového počtu zaznamenaných úmrtí s koronavirem. Nyní už je to přes třicet procent. Na Jižní Ameriku, která je domovem 5,5 % celosvětové populace, připadá v současné chvíli 32 % všech úmrtí.

Na vážnost situace poukázal bývalý britský premiér Gordon Brown. „Je to otázka života a smrti. Nemoc se bude šířit. Bude mutovat. A vrátí se do bohatých i chudých zemí,“ uvedl Brown.

Země nemají kapacitu na testování

Situace v zemích třetího světa, kam se zahrnuje Afrika, Jižní Amerika a velká část Asie, přitom může být horší, než se na první pohled zdá. Podle Krutiky Kuppalliové, který se zabývá studiem infekčních nemocí na americké Univerzitě Jižní Karolíny, totiž tyto země nemají dostatečnou kapacitu na testování lidí. „Vzniklo tak přesvědčení, že země na jižní polokouli nebyly zasaženy tak tvrdě,“ uvedla Kuppalliová a dodala, že bylo třeba celou dobu k uváděným údajům přistupovat skepticky.

Právě Indie, která v posledních dnech hlásila statisícové přírůstky nakažených, přitom byla experty obviněna z podhodnocování údajů. Podle matematika Murada Banajiho, který vytvořil model vývoje pandemie v Indii, jsou skutečné počty mrtvých nejméně třikrát vyšší než oficiální čísla.

Zmizí posun v boji s dalšími nemocemi

Ačkoliv by se tak mohlo zdát, že je důležitější než kdy jindy sdílet vakcíny a další pomoc s ostatními zeměmi, britský premiér Boris Johnson snižuje objem zahraniční pomoci, za což se mu dostalo kritiky. Odborníci navíc varují, že to zvrátí i veškerý dosažený postup v boji s dalšími nemocemi, které se objevují v chudých zemích, jako je například malárie.

S tím souhlasí i Elizabeth Suggová, bývalá ministryně pro zámořská teritoria a rozvoj v zahraničí. Ta rezignovala na konci loňského roku poté, co byly škrty v zahraniční pomoci oznámeny. Podle Suggové v důsledku omezení pomoci došlo k uzavření zdravotnických center i ke zrušení programů, které měly vést k zajištění čisté vody pro lidi v daných státech.

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJÁŘ - 1 SMĚNA (40 - 48.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 48 000 Kč