Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chytni ženu a utíkej! Tak probíhají námluvy v Kyrgyzstánu

Svět

  13:45
Námluvy v Kyrgyzstánu fungují jednoduše. Stačí si dát vodku na kuráž, vyhlídnout si dívku na ulici a pak ji za pomoci pár kamarádů a auta s dobrým odpichem unést. Takhle vzniká skoro třetina kyrgyzských manželství.

Azat a Murat tři dny po únosu a zásnubách, ke kterým byla Ajzat přinucena. Murata si vzít nechtěla, ale musela se podvolit. Do celé věci se totiž vložila Muratova dvaaosmdesátiletá babička, stáří je v Kyrgyzstánu respektováno. foto: Jackie Dewe Mathews

Munara nechtěla, aby ji unesli. Některé dívky v Kyrgyzstánu se těší na okamžik, kdy si je nějaký muž takhle "vybere" a udělá z nich opravdovou ženu, ale ona už přítele měla a doufala, že se vezmou. "Měl mě unést jako první," říká dnes osmnáctiletá Munara v kavárně v Biškeku, hlavním městě Kyrgyzstánu, pět měsíců poté, co ji unesla parta tří mužů. Ani jednoho z nich neznala.

'Nacpali mě do auta jako ovci, vezli do jeho vesnice a poušteli nahlas hudbu, aby nebylo slyšet moje naříkání.' Bermet byla unesena, a ačkoliv se několikrát pokusila utéct, ženy z Ermatovy rodiny ji vždy přinutily zůstat.

Celý článek o námluvách v Kyrgyzstánu čtěte v pátečním deníku LN v magazínu Pátek

Autor:
Témata: Kyrgyzstán, Biškek