7. ledna 2017 13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

CIA a FBI varují spojence: Rusko bude chtít ovlivňovat volby napříč Evropou

Vladimir Putin na Světovém energetickém kongresu v Istanbulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin na Světovém energetickém kongresu v Istanbulu. | foto: Emrah Gurel/AP

PRAHA „Rusko usiluje o ovlivnění voleb napříč Evropou,“ píší americké zpravodajské služby v odtajněné verzi zprávy o hackerských útocích. Americké tajné služby varují, že Rusové využijí zkušeností nabytých v amerických volbách proti americkým spojencům. CIA, FBI a NSA se na tom shodly ve zprávě pro americký Kongres.

„Očekáváme, že Moskva využije nabytých zkušeností z (propagační) kampaně zaměřené na americké prezidentské volby proti Spojeným státům, ale i po celém světě, zaměří se i na spojence USA a jejich volby,“ píší zpravodajci v odtajněné verzi zprávy. „Rusko usiluje o ovlivnění voleb napříč Evropou.“

„Putinův postoj k odhalení emailů naznačuje, že Kreml a jeho zpravodajské služby budou pokračovat v používání kybernetických operacích k únikům informací, kvůli jejich přesvědčení, že mohou dosáhnout svých cílů relativně snadno bez znatelného poškození ruských zájmů,“ stojí v dokumentu sepsaném analytiky CIA, FBI a NSA.

Podle amerických tajných služeb musí Rusové vidět výsledek jejich kampaně minimálně jako „kvalifikovaný úspěch“, protože se jim podařilo ovlivnit veřejný diskurz o prezidentském postu.

„Odhadujeme, že ruské zpravodajské služby budou nadále vyvíjet prostředky, které bude Putin moci použít proti Spojeným státům,“ tvrdí zpravodajci na základě praktik, které Rusové používali v minulosti i na základě současných snah.

Část zprávy o ruském vměšování do amerických voleb byla odtajněna krátce po dnešní schůze Donalda Trumpa s představiteli tajných služeb. Trump po schůzce uvedl, že žádný hackerský útok z Ruska, Číny či odjinud nijak neovlivnil výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech.

„Tajné služby uvedly velmi jasně, že není absolutně žádný důkaz o tom, že by hackrské útoky ovlivnily výsledky voleb. Hlasovací stroje nebyly dotčeny!“ napsal Trump na svém twitterovém účtu. A dodal, že jediný důvod, proč se pořád diskutuje o napadení počítačů DNC (vedení demokratů), je, že porážka demokratů byla tak velká, že jsou ve velkých rozpacích.

07.ledna 2017 v 12:56, příspěvek archivován: 07.ledna 2017 v 15:13

Intelligence stated very strongly there was absolutely no evidence that hacking affected the election results. Voting machines not touched!

Moskva popírá veškerá obvinění, že by se za pomoci počítačových pirátů a krádeží elektronických dokumentů pokoušela ovlivnit loňské americké prezidentské volby.

Výročí Charty 77

Výročí Charty 77

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz