Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CIA chystala v roce 1960 atentát na Raula Castra při letu z Prahy. Ukázal to nově zveřejněný dokument

Svět

  9:35
Washington/Havana/Praha - Nejstarší dochovaný záznam o pokusu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) o zavraždění jednoho z vůdců kubánské revoluce pochází z roku 1960. Jeden z amerických agentů tehdy nabídl 10 000 dolarů pilotovi, který řídil letadlo z Prahy do Havany s Raúl Castrem na palubě, aby cestou „zařídil nehodu“. Vyplývá to z dokumentů, které v pátek zveřejnil americký Národní bezpečnostní archiv.

Fidel (vpravo) a Raúl Castro na archivním snímku z roku 1979. Po rozpadu Sovětského svazu se potýká Kuba s velkými hospodářskými problémy. Mezi lety 1992 a 1996 zpřísnily USA obchodní embargo uvalené na Kubu. Na počátku 21. století se Castrovi podařilo opět obnovit spojenectví s některými latinskoamerickými zeměmi. To kubánské ekonomice pomohlo k drobnému vzrůstu. foto: Reuters

Pilot, který pracoval pro CIA, se jmenoval José Raul Martinez. Výměnou za provedení akce požadoval, aby se Spojené státy postaraly o univerzitní studia jeho dvou synů v případě, že sám při pokusu o atentát zemře. To mu tajná služba přislíbila.

Kuba chystá novou ústavu. Castrova dcera bojuje za homosexuální sňatky

Agent CIA se s Martinezem domluvil, že zkusí „podstoupit určité riziko, které však bude omezené na možnosti, jež bude možné vydávat za nehodu“. Příkladem mohlo být selhání motoru při startu nebo provedení nouzového přistání na vodě asi tři hodiny letu od Kuby. Pilot přitom vyloučil, že by vyřadil z provozu motory při letu, protože by tím ohrozil život všech lidí na palubě.

Raúl Castro promlouvá ke kubánskému lidu
Miguel Díaz-Canel a Raul Castro.

Martinez následně pilotoval letadlo do Prahy, kde měl vyzvednout Raúla Castra a další vysoce postavené činitele kubánského režimu. Vedení CIA se však mezitím rozhodlo, že atentát provést nechce. Nemělo však již možnost kontaktovat Martineze. Ten se i s Castrem na palubě vrátil v pořádku do Havany a agent CIA pak řekl, že nenastala žádná příležitost, při níž by mohl případnou nehodu fingovat.

Informace vyšly na povrch ve chvíli, kdy se Raúl Castro, bratr Fidela Castra, připravuje v 89 letech předat vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci. Po úmrtí Fidela v roce 2016 se jedná o historický milník pro Kubu a její obyvatele, z nichž většina nikdy v životě nezažila v čele státu nikoho jiného, než bratry Castrovy.

„Tyto dokumenty nám připomínají temnou a pochmurnou kapitolu amerických operací proti kubánské revoluci,“ řekl agentuře AFP analytik amerického archivu Peter Kornbluh. „V momentě, kdy je castrovská éra téměř u konce, mají američtí politici příležitost nechat tyto věci minulosti a účastnit se na budoucnosti postcastrovské Kuby,“ dodal.

Fidel Castro se chopil moci na karibském ostrově v roce 1959 a za jeho vlády se v Bílém domě vystřídalo 11 amerických prezidentů. Přežil velké množství pokusů o atentát - Guinessova kniha rekordů jich uvádí 638.

Jedním z nich byl i pokus o svržení Castrova režimu kubánskými exulanty vedenými CIA, kteří se v dubnu roku 1961 vylodili v Zátoce sviní na jihu Kuby. Tato snaha americké tajné služby však selhala a vedla k tomu, že se Castro ještě více přimknul k Sovětskému svazu. O rok později pak vypukla karibská krize, jedno z nejvypjatějších období studené války.

Autor: