Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

CIA nebude stíhána za kruté mučení

Svět

  14:49
WASHINGTON - Metody, které po útocích z 11. září 2001, používali agenti americké Ústřední zpravodajské služby při výsleších osob podezřelých z terorismu, měly v zadržených vyvolávat děs a pocit naprosté bezmoci. Podrobnosti drsných vyšetřovacích praktik ve čtvrtek zveřejnila administrativa prezidenta Baracka Obamy. Obama zároveň prohlásil, že žádní agenti nebudou za hrubé metody stíháni.

Guantánamo foto: ČTK

Spoutáni, s očima zavázanýma, s ucpávkami v uších a kapucou přes hlavu byli podezřelí převáženi do tajných vyšetřovacích center. V těchto strohých budovách bylo ticho, zdejší sterilní prostředí mělo ve vězních vyvolávat hrůzu. Zadržení byli oholeni, vysvlečeni a nazí vyfotografováni. Výslechy začínaly mírně. Ale ty, kdo odmítali s vyšetřovali spolupracovat, čekaly stále tvrdší výslechové metody.
Jen málo lidí se stalo svědky celého procesu, jehož cílem bylo donutit zadržené "s nejvyšší hodnotou", aby promluvili, píše agentura AP.

Předpisy americké armády některé metody, jako vysvlékání

Způsoby jak "rozvázat jazyk"
Nahota, nucení k tomu, aby nespali, a omezení dávek jídla mělo podezřelým připomenout, že nemají kontrolu ani nad svými základními životními potřebami. Vězni někdy
museli spoutaní stát až sedm a půl dne. Vězněm se mohlo udeřit proti falešné zdi, ale nárazy měly spíš než bolest vyvolat strach.  Z hadic na vyšetřované po minuty stříkala voda, výslechy trvaly od 30 minut po několik hodin a mohly se
opakovat, dokud to bylo potřeba a když s tím souhlasili lékaři a psychologové.
zadržených donaha, odpírání spánku nebo navlékání kapuce na hlavu, zakazují. Nicméně ministerstvo spravedlnosti v roce 2002 povolilo vyšetřovatelům CIA, aby v případě Abu Zubaydahy, bývalého šéfa pro vnější záležitosti teroristické sítě Al-Káida, přitvrdili. Protože se bál hmyzu, dostali povolení zavřít ho do boxu naplněného housenkami. K této metodě agenti CIA nepřistoupili.

Mučení povoleno
Pak ale právníci ministerstva vyšetřovatelům povolili používat metodu, kterou nyní Spojené státy považují za mučení: takzvaný waterboarding. Vyslýchaný je při něm přivázán vleže na desce tak, aby měl nohy výše než hlavu. Přes obličej má kus mokré látky, na který vyšetřovatelé neustále lijí vodu. Vyslýchaný tak má pocit, že se topí a téměř okamžitě se u něho spouští dávivý reflex.

Prezident Obama tyto praktiky krátce po svém lednovém nástupu do Bílého domu zakázal. Vyšetřovatelé CIA se nyní musejí řídit pravidly platnými v americké armádě.

Kritici vyšetřovacích metod, které využívali agenti CIA za vlády bývalého prezidenta George Bushe, říkají, že nyní zveřejněné dokumenty z roků 2002 a 2005 jsou důkazem, že v mnoha případech šlo podle amerického i mezinárodního práva o mučení. "Mučení je trestné podle amerického práva, je trestné podle mezinárodního práva. Je povinností Ameriky stíhat ty, kdo tyto činy provádějí," řekl britské BBC analytik organizace Amnesty
International Tom Parker.

Agenti nebudou stíháni
Obama však řekl, že pracovníci CIA, kteří tyto drsné metody používali, nebudou soudně stíháni. A ministr spravedlnosti Holder uvedl, že vláda zaměstnancům CIA v případě soudních řízení nebo vyšetřování v souvislosti s taktikami výslechu pomůže.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!