10. prosince 2016 9:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

CIA obvinila Rusy z ovlivňování voleb. Cílem hackerů bylo Trumpovo vítězství

Donald Trump mluví k voličům po svém vítězství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump mluví k voličům po svém vítězství. | foto: Youtube.com

PRAHA V tajném posudku pro americké senátory dospěla CIA k závěru, že Rusko se pokusilo ovlivnit americké prezidentské volby. Cílem bylo poškodit Hillary Clintonovou a pomoci Donaldu Trumpovi stát se prezidentem. Podle CIA stáli ruští hackeři za únikem emailů z cetrály Demokratů a předali je Wikileaks.

„Je to odhad zpravodajské komunity, že cílem Rusů bylo stranit jednomu kandidátovi a pomoci tak Trumpovi zvítězit,“ řekl jeden z úředníků, který vedl prezentaci pro americké senátory. „Je to konsensuální pohled,“ dodal v článku serveru Washington Post

Americká zpravodajská služba totiž identifikovala hackery, kterým se podařilo ukrást emailovou komunikaci Demokratů. Podle tajného posudky mají hackeři vazby na Kreml.

Pracovníci CIA popsali hackery jako známé hráče ve zpravodajské komunitě. Jejich cílem podle CIA bylo pomoci Donaldu Trumpovi vyhrát volby. Nemají však jasné důkazy

Posudek byl vytvořen na základě žádosti amerických senátorů a byl prezentován v pátek večer v rámci informační schůzky. Prezentace pro americké senátory byla výsledkem práce všech sedmnácti zpravodajských služeb. Podle prezentujícího pracovníka tajných služeb, byly ohledně výsledku mezi zpravodajci jen malé neshody.

Dosluhující a budoucí prezident USA při své první oficiální návštěvě v bílém...
Donald Trump při projevu

Reakci Donalda Trumpa na tvrzení CIA, není k dispozici. Ke zprávě CIA se prozatím vyjádřil jen Trumpův přechodný tým. V prohlášení vydaném v pátek večer zavrhli Trumpovi spolupracovníci závěry zpravodajských služeb.

„Jsou to ti samí lidé, kteří tvrdili, že Sadám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení. Volby skončily již dávno jedním z největších vítězství v rámci Sboru volitelů. Teď je čas se posunout a udělat Ameriku opět skvělou,“ stojí v prohlášení.

Sám Trump v minulosti již několikrát odmítl, že by mu Rusové jakkoli pomáhali a popíral i jejich angažovanost. „Nevěřím, že (Rusové) do toho zasáhli,“ řekl Trump v rozhovoru pro server Time.com. „Mohlo to být Rusko, mohla to být Čína, nebo nějaký chlap doma v New Jersey,“ uvedl.

Prezident Barrack Obama v pátek skrze pracovníky Bílého domu sdělil veřejnosti, že požádal zpravodajské služby o úplné shrnutí ruských aktivit během prezidentské kampaně. Obama chce tuto zprávu po zpravodajcích do 20. ledna, tedy do doby než opustí Bílý dům.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky