Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CIA prý vězní teroristy v Polsku a Rumunsku

Svět

  12:03
NEW YORK/VARŠAVA - Tajná vězení americké zpravodajské služby CIA pro podezřelé členy Al-Káida jsou v Polsku a Rumunsku. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.
Tajná vězení CIA jsou prý v Polsku a Rumunsku. (Ilustrační foto)

Tajná vězení CIA jsou prý v Polsku a Rumunsku. (Ilustrační foto) foto: Reprofoto

Ke stejnému závěru došel dnes s odvoláním na tuto organizaci i polský list Gazeta Wyborcza.

Podle Human Rights Watch silné důkazy - včetně letových záznamů letadel CIA převážejících zajatce z Afghánistánu - ukazují na to, že Polsko a Rumunsko patřily k zemím, které povolily CIA mít na jejich půdě tajná vězení.

O těchto zařízeních informoval ve středu americký list The Washington Post. Systém utajených věznic, který CIA zřídila v roce 2002 a 2003, údajně zahrnoval zařízení v osmi zemích, včetně několika ve východní Evropě. Liste neuvedl jména východoevropských zemí, údajně na přání amerických představitelů.

"Jsme do velké míry přesvědčeni o tom, že taková zařízení existují přinejmenším v Polsku a Rumunsku," řekl Financial Times představitel Human Rights Watch Tom Malinowski.
Pokud by se toto tvrzení potvrdilo, pravděpodobně by to vyvolalo vážné obavy v Evropské unii a mohlo by to vyvolat veřejné protesty v Polsku i Rumunsku, uvedly Financial Times.

Nicméně mluvčí polského ministerstva obrany Leszek Laszczak to popřel. "Na vojenských základnách na polském území nebyl v důsledku dohody s americkou vládou nebo jinou americkou institucí zadržován žádný člověk podezřelý z terorismu," uvedl Lasczak.

Také bývalý polský ministr obrany Jerzy Szmajdziński, který v pondělí předal resort svému nástupci, vyloučil, že by v zemi mohli být zadržováni teroristé Al-Káidy. "Ani nepřijímáme, ani je nevyslýcháme," řekl dnes polskému radiu Zet.

Také podle někdejšího šéfa polské diplomacie Adama Rotfelda nejsou v Polsku zadržováni lidé obvinění z terorismu. "Mám dojem, že se to netýká Polska," uvedl ve vysílání radia TOK FM.

"Byl by to útok na naši bezpečnost, útok na naši zemi a nevěřím, že by se něco takového stalo," uvedl Zbigniew Wassermann, který má v nové vládě na starosti tajné služby.

Mluvčí rumunského prezidenta odmítla záležitost komentovat, napsal Financial Times.
Gazeta Wyborcza se odvolává na experta Human Rights Watch Johna Siftona, který podle deníku řekl, že má důkazy o tom, že letadlo užívané CIA k transportu vězňů přistálo v roce 2003 v Polsku a v jiných zemích střední Evropy. "Z toho vyplývá podezření, že Polsko, Rumunsko a Bulharsko se účastní operace CIA," uvedl.

Podle Gazety jsou důkazem zápisy letů boeingu 737 s označením N313P na trupu. Údajně 22. září 2003 při cestě z Kábulu přistál na malém, dříve vojenském letišti Szymany na severu Polska. Ředitel letiště, který tam pracuje rok, ale o přistání letadla údajně nic neví, uvedl polský list.

Informace o přistávání letadel CIA se objevily i v souvislosti s ČR. List The New York Times začátkem května napsal, že letadlo s vězni CIA podezřelými z terorismu startovalo i z Prahy - v létě 2003 a směřovalo prý do Uzbekistánu. Podle televizí Prima a Nova boeing s vězni CIA přistál v Ruzyni také letos 6. května.

Ministr vnitra František Bublan pak 8. května řekl, že letadlo mělo v ČR pouze mezipřistání a tankovalo. Ujistil, že Česká republika není zapojena do převozu vězňů, které údajně CIA vozí k výslechům do jiných států.

Mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma listu Právo tehdy řekl, že boeing 737 právě s imatrikulačním číslem N313P předloni z ČR startoval, ale že mohlo jít jen o technickou zastávku.

Bublan ve středu popřel, že by tajná věznice CIA pro podezřelé teroristy byla v ČR.
Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...