19. července 2009 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Cigaretová revoluce' v Turecku: nesmí se kouřit na zábavních místech

V Turecku platí zákaz kouření v barech, restauracích a kavárnách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Turecku platí zákaz kouření v barech, restauracích a kavárnách. | foto: ČTK

ANKARA V Turecku, zemi vášnivých kuřáků, začal o půlnoci na dnešek platit zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách a dalších zábavních místech. Vláda ho prosadila navzdory protestům majitelů těchto podniků, kteří se bojí, že zkrachují. Zdůvodnila to snahou snížit počet obětí kouření, kterých je podle ní 100.000 ročně. Turecké listy dnes píší o "cigaretové revoluci".

Vláda už loni v květnu zavedla zákaz kouření v úřadech, dopravních prostředcích a dalších veřejných místech, ale restaurace, bary a podobné podniky dostaly odklad.

Na dodržování zákazu bude dohlížet skoro 5000 speciálně vyškolených agentů, kteří budou provádět namátkové kontroly. Pokuty za porušení zákazu jdou od 69 tureckých lir (830 korun) pro narušitele po 5000 lir (76.000 korun) pro provozovatele podniku, který bude porušení tolerovat.

Vláda tvrdí, že od loňského zákazu se kouření v zemi snížilo o sedm procent, a doufá, že jeho nynější rozšíření přiměje další kuřáky, aby se tabáku vzdali.

Tvrdí rovněž, že její postup má podporu veřejnosti. Agentura AP ale napsala, že na ankarské ulici Sakarya, lemované podniky rychlého občerstvení a bary, to dnes nebylo moc znát a že jejich majitelé připravovali protestní akci.

pz sd

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!