Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čím tmavší, tím levnější. ‚Rasistické‘ poštovní známky se nesetkaly s pochopením u aktivistů

Poštovní známky Equality stamps měly bojovat proti rasismu, pošta je ale stáhla po třech dnech z prodeje. foto: Reprofoto/Twitter @Correos

Madrid/Praha - Španělská pošta vydala sadu s názvem „Equality Stamps,” tedy známky rovnosti. Jsou zbarvené podle tónů lidské kůže a jejich poselstvím je boj proti rasismu. Rozpaky ovšem vyvolává jejich cena - čím je známka tmavší, tím za ni zaplatíme méně. Prodej známek skončil po kritice svérázného určení ceny po třech dnech.
  14:15

Sada obsahovala čtyři barvy - od světle béžové po černou. Státní pošta Correos España ji představila na výročí smrti George Floyda, kterého 25. května loňského roku udusil policista v Minneapolis.

Jak pošta uvádí ve svém propagačním videu, známky mají reflektovat nespravedlivou realitu dnešního světa. Nejtmavší známka proto stojí méně (70 centů, tedy 18 korun), než ta nejsvětlejší (za 1,60 eur, tedy 41 korun).

„Nalepení známky na dopis či balík je tak protestem proti rasové nerovnosti,” říká ve videu španělský rapper a aktivista El Chojín. Pošta kampaň spustila v rámci Evropského měsíce rozmanitosti, který pořádá EU.

Již v pátek ale pošta oznámila, že prodej známek nebude pokračovat. Důvod neuvedla, je ovšem pravděpodobné, že krok souvisí s velmi negativními reakcemi na sociálních sítích i ze strany známých aktivistů. Myšlenka kampaně je podle nich vyjádřená velmi necitlivě a nešťastně.

Ačkoli se totiž snaží zdůraznit rovnost a toleranci, jen potvrzuje rasistickou představu o tom, že lidé tmavé kůže mají nižší hodnotu. „Je to naprostá katastrofa. Je to rasistické. Nemůžu k tomu dodat nic víc,” napsal na Twitteru španělský spisovatel a aktivista Moha Gerehou.

Historik Antumi Toasijé, který ve španělské vládě vede Radu pro eliminaci rasové a etnické diskriminace, vyzval poštu, aby známky stáhla. „Kampaň, která uráží ty, kterých se údajně zastává, je chybou. Všichni občas chybujeme, ale teď je čas to napravit,” tweetoval.

Pošty se zastala antirasistická organizace SOS Racismo, která se na vzniku kampaně podílela. Podle jejího vyjádření známky „vizuálním způsobem odsuzují rasismus, který zažívají tisíce lidí ve Španělsku.” Odráží prý také širší problémy jako narůst xenofobie v Evropě, policejní brutalitu a problémy migrantů, kteří se přes Středozemní moře snaží dostat do Evropy.

Není to poprvé, kdy se španělské poštovní služby angažují ve společenských tématech. Loni v červnu například Correos España pomalovala duhovými barvami svá auta a poštovní schránky a vydala zvláštní sérii známek na podporu LGBT skupin v zemi.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat