Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čím tmavší, tím levnější. ‚Rasistické‘ poštovní známky se nesetkaly s pochopením u aktivistů

Poštovní známky Equality stamps měly bojovat proti rasismu, pošta je ale stáhla po třech dnech z prodeje. foto: Reprofoto/Twitter @Correos

Madrid/Praha - Španělská pošta vydala sadu s názvem „Equality Stamps,” tedy známky rovnosti. Jsou zbarvené podle tónů lidské kůže a jejich poselstvím je boj proti rasismu. Rozpaky ovšem vyvolává jejich cena - čím je známka tmavší, tím za ni zaplatíme méně. Prodej známek skončil po kritice svérázného určení ceny po třech dnech.
  14:15

V Británii postřelili přední aktivistku hnutí Black Lives Matter, má být v kritickém stavu

Sada obsahovala čtyři barvy - od světle béžové po černou. Státní pošta Correos España ji představila na výročí smrti George Floyda, kterého 25. května loňského roku udusil policista v Minneapolis.

Jak pošta uvádí ve svém propagačním videu, známky mají reflektovat nespravedlivou realitu dnešního světa. Nejtmavší známka proto stojí méně (70 centů, tedy 18 korun), než ta nejsvětlejší (za 1,60 eur, tedy 41 korun).

„Nalepení známky na dopis či balík je tak protestem proti rasové nerovnosti,” říká ve videu španělský rapper a aktivista El Chojín. Pošta kampaň spustila v rámci Evropského měsíce rozmanitosti, který pořádá EU.

Jak se z aktivistek stávají celebrity. Dvojí útlak černošských žen v podobě rasismu a sexismu není jediným tématem

Již v pátek ale pošta oznámila, že prodej známek nebude pokračovat. Důvod neuvedla, je ovšem pravděpodobné, že krok souvisí s velmi negativními reakcemi na sociálních sítích i ze strany známých aktivistů. Myšlenka kampaně je podle nich vyjádřená velmi necitlivě a nešťastně.

Ačkoli se totiž snaží zdůraznit rovnost a toleranci, jen potvrzuje rasistickou představu o tom, že lidé tmavé kůže mají nižší hodnotu. „Je to naprostá katastrofa. Je to rasistické. Nemůžu k tomu dodat nic víc,” napsal na Twitteru španělský spisovatel a aktivista Moha Gerehou.

Historik Antumi Toasijé, který ve španělské vládě vede Radu pro eliminaci rasové a etnické diskriminace, vyzval poštu, aby známky stáhla. „Kampaň, která uráží ty, kterých se údajně zastává, je chybou. Všichni občas chybujeme, ale teď je čas to napravit,” tweetoval.

Pošty se zastala antirasistická organizace SOS Racismo, která se na vzniku kampaně podílela. Podle jejího vyjádření známky „vizuálním způsobem odsuzují rasismus, který zažívají tisíce lidí ve Španělsku.” Odráží prý také širší problémy jako narůst xenofobie v Evropě, policejní brutalitu a problémy migrantů, kteří se přes Středozemní moře snaží dostat do Evropy.

Není to poprvé, kdy se španělské poštovní služby angažují ve společenských tématech. Loni v červnu například Correos España pomalovala duhovými barvami svá auta a poštovní schránky a vydala zvláštní sérii známek na podporu LGBT skupin v zemi.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...