Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na holokaustu se podílely desítky tisíc Poláků, říká provokativně bývalý polský premiér

Svět

  15:50
VARŠAVA - Poláci se na holokaustu podíleli, to však nezmenšuje hrdinství těch, kteří obětem pomáhali, řekl v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita bývalý premiér Włodzimierz Cimoszewicz. Podle něj nebyl důvod k novému zákonu o holokaustu a vnímá ho jako snahu o budování ochranitelské image vládní strany.

Bývalý polský premiér Cimoszewicz. foto: wikimedia.org

„Dnešní generace za to není zodpovědná. Ale pokud o tom mlčí, nebo lže, zodpovědnost na sebe přebírá a podkopává tím své morální hodnoty,“ uvedl bývalý polský premiér Włodzimierz Cimoszewicz o novém zákonu zakazujícím obviňování Poláků z podílu na holokaustu.

Kaczyński hájí kontroverzní zákon o holokaustu. Vyzval prezidenta, aby ho podepsal

Nový zákon, který tento týden podepíše prezident Andrej Duda, hrozí až tříletým trestem vězením za připisování odpovědnosti polskému národu či státu za vyvražďování Židů a další zločiny, spáchané za druhé světové války německými nacisty. 

Podnětem bylo používání geografického označení „polský“ i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje značnou část polské společnosti a politiků.

Cimoszewicz v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita kritizoval politiku vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), ale také společnost. Podle něj totiž lidé až příliš snadno přijímají názory a chybné vize, které vytvoří politici.

Výraz nebyl tak často používán

„Za prvé to popravě vzhledem k četnosti používání zvolené fráze (polské vyhlazovací tábory – pozn. red.) to nikdy nebyl a není velký problém. Za druhé je příčinou cizí ignorace, ne zlá vůle,“ vysvětlil bývalý premiér, proč si myslí, že vláda neučinila dobrý krok přijetím zákona.

V otázce podílu Poláků na holokaustu byly podle něj židovské organizace dlouhodobě na straně Polska a nemělo tak smysl vydávat podobný zákon.

Bývalý premiér nevidí jediný důvod, proč by měli Poláci lhát o své minulosti. Podle něj Poláci kolaborovali s gestapem i vraždili Židy, ale to nijak nezmenšuje hrdinství jiných, kteří riskovali své životy, aby pomohli obětem holokaustu. „Měli bychom o celé věci mluvit upřímně a otevřeně,“ uvedl Cimoszewicz.

Cimoszewicz chápe celou situaci jako snahu vládní strany PiS a jejího předsedy Jarosława Kaczynského se prezentovat jako ochránce Poláků před „imigranty, ale také židy a kryptožidovskými pomlouvači.“ Jde prý o ukázku antisemitismu.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR CNC (36-39.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 36 000 - 39 000 Kč

Mohlo by vás zajímat