7. února 2018 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na holokaustu se podílely desítky tisíc Poláků, říká provokativně bývalý polský premiér

Bývalý polský premiér Cimoszewicz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý polský premiér Cimoszewicz. | foto: wikimedia.org

VARŠAVA Poláci se na holokaustu podíleli, to však nezmenšuje hrdinství těch, kteří obětem pomáhali, řekl v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita bývalý premiér Włodzimierz Cimoszewicz. Podle něj nebyl důvod k novému zákonu o holokaustu a vnímá ho jako snahu o budování ochranitelské image vládní strany.

„Dnešní generace za to není zodpovědná. Ale pokud o tom mlčí, nebo lže, zodpovědnost na sebe přebírá a podkopává tím své morální hodnoty,“ uvedl bývalý polský premiér Włodzimierz Cimoszewicz o novém zákonu zakazujícím obviňování Poláků z podílu na holokaustu.

Nový zákon, který tento týden podepíše prezident Andrej Duda, hrozí až tříletým trestem vězením za připisování odpovědnosti polskému národu či státu za vyvražďování Židů a další zločiny, spáchané za druhé světové války německými nacisty. 

Podnětem bylo používání geografického označení „polský“ i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje značnou část polské společnosti a politiků.

Cimoszewicz v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita kritizoval politiku vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), ale také společnost. Podle něj totiž lidé až příliš snadno přijímají názory a chybné vize, které vytvoří politici.

Výraz nebyl tak často používán

„Za prvé to popravě vzhledem k četnosti používání zvolené fráze (polské vyhlazovací tábory – pozn. red.) to nikdy nebyl a není velký problém. Za druhé je příčinou cizí ignorace, ne zlá vůle,“ vysvětlil bývalý premiér, proč si myslí, že vláda neučinila dobrý krok přijetím zákona.

V otázce podílu Poláků na holokaustu byly podle něj židovské organizace dlouhodobě na straně Polska a nemělo tak smysl vydávat podobný zákon.

Bývalý premiér nevidí jediný důvod, proč by měli Poláci lhát o své minulosti. Podle něj Poláci kolaborovali s gestapem i vraždili Židy, ale to nijak nezmenšuje hrdinství jiných, kteří riskovali své životy, aby pomohli obětem holokaustu. „Měli bychom o celé věci mluvit upřímně a otevřeně,“ uvedl Cimoszewicz.

Cimoszewicz chápe celou situaci jako snahu vládní strany PiS a jejího předsedy Jarosława Kaczynského se prezentovat jako ochránce Poláků před „imigranty, ale také židy a kryptožidovskými pomlouvači.“ Jde prý o ukázku antisemitismu.

mhMartin Hampejs