Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čínská ponorka se chytila do vlastní pasti, posádka zahynula, tvrdí Britové

Čínská vojenská ponorka opouští přístav ve městě Čching-tao (22. dubna 2009) foto: Getty Images

Čínské vojenské námořnictvo údajně přišlo o 55 svých členů, když se jeho jaderná ponorka chytila do pasti, kterou Peking nastražil na plavidla USA a jejich spojenců. Informovaly o tom britské listy The Times a Daily Mail s odvoláním na uniklou zprávu britské rozvědky. K nehodě podle ní došlo předminulý měsíc ve Žlutém moři.
  22:09

Posádka ponorky údajně zahynula 21. srpna v blízkosti provincie Šan-tung, a to kvůli nedostatku vzduchu či na otravu. Mezi 55 oběťmi je 22 čínských důstojníků, včetně kapitána ponorky třídy Šang (Shang), uvádí zpráva.

Plavidlo se podle všeho zachytilo do obranné struktury, kterou na dno moře instalovala sama Čína. „Ponorka narazila na překážku tvořenou řetězem a kotvou, kterou čínské námořnictvo nastražilo na plavidla USA a jejich spojenců. V důsledku toho došlo k selhání systémů ponorky,“ píše se podle deníků ve zprávě britských tajných služeb. „Smrt (posádky) byla zřejmě způsobena hypoxií (nedostatkem kyslíku v těle),“ dodává zpráva.

Zvěsti o problémech s ponorkou 093-417 se začaly šířit na sociálních sítích minulý měsíc, Peking je ale popřel.

Čína má šest útočných ponorek typu 093, které mají výtlak 6096 tun a jsou vyzbrojeny torpédy ráže 533 milimetrů. Do služby v čínské armády byly nasazeny v posledních 15 letech, píší The Times.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...