Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína chce na odvrácenou stranu Měsíce. Pomůže i základna v Argentině vzniklá díky tajné dohodě

Svět

  6:00
BUENOS AIRES/ PRAHA - Čína chce do roku 2025 dostat na odvrácenou stranu Měsíce své astronauty. S komunikací s posádkou má přitom značně pomáhat nová základna v Argentině, kterou Čína vybudovala na základě tajné dohody. Pozemky mají Číňané pronajaty zadarmo na padesát let.

Satelitní snímek čínské základny v Patagonii. foto: Google Maps

Gigantická anténa vyrůstá z pouštní pláně téměř jako přízrak, fata morgána. Šestnáct poschodí jasně kovové konstrukce se tyčí nad nekonečnou rovinou Patagonie. Téměř pětisettunové zařízení s ohromným diskem namířeným k nebi je hlavním prvkem kontrolní stanice vesmírné mise, kterou v Argentině vybudovala za více než 50 milionů dolarů čínská armáda.

Izolovaná základna, jíž je nejblíže město Bajada del Agrio, je jedním z nejčastěji zmiňovaných symbolů čínského dobývání vesmíru, ale i investic v Jižní Americe.

Fotografie čínské základny v Patagonii.

Stanice o rozloze téměř dvou kilometrů čtverečních začala být v provozu na začátku března a hraje hlavní roli v největší kosmické akci čínské vlády. Ta oznámila, že chce do roku 2025 dostat své astronauty na odvrácenou stranu Měsíce.

Čína zde již v květnu letošního roku zahájila provoz výkonného satelitu, což byl první krok k vyslání vesmírné lodi s posádkou na odvrácenou stranu. Základna spadá pod správu čínské armády, která však její využití odmítá komentovat.

Úspěšná mise s posádkou na Měsíc by znamenala velký vědecký úspěch, ale i skvělý propagandistický materiál pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který vnímá čínský vesmírný program jako způsob vylepšení národní prestiže.

Zatímco čínská mise na odvrácenou stanu Měsíce by byla první v historii, čínské sondy již na Měsíci byly. V roce 2013, kdy prezident Si přešel k moci, se Čína stala třetí zemí v historii po USA a Sovětském svazu, jejíž vesmírné plavidlo doputovalo na povrch Měsíce.

Čínský rover nazývaný Jade Rabbit byl v provozu více než dva roky a umožnil vědcům zkoumat prach a povrch přirozeného satelitu Země díky použití spektrometrů. Právě díky Jade Rabbitovi byl objevený nový typ čedičových hornin.

Investice do regionu

„Peking celkově přetváří celý region, od agendy, lídrů, byznysmenů až po celou strukturu regionálních ekonomik, obsah místní politiky i dokonce bezpečnostní otázky,“ uvedl pro deník The New York Times profesor latinskoamerických studií Evan Ellis. 

V přípravě expedice astronautů na Měsíc má Číňanům pomoci Argentina. Výstavba základny, která má sloužit jako jedna z nejdůležitějších centrál pro komunikaci, byla vyjednána tajně v roce 2012, kdy Argentina nutně potřebovala investice. Oblast uprostřed pouště daleko od civilizace pronajali Argentinci Pekingu bezplatně na padesát let.

Čína v Jižní Americe intenzivně investuje od roku 2015. Pro argentinskou vládu, která neměla dostatečně dobré ohodnocení na trzích, byl čínský nákup argentinských dluhopisů za deset miliard dolarů praktickým vysvobozením. Prezidentka Cristina Fernández de Kirchner využila čínskou nabídku a začala vyjednávat i o satelitní a vesmírné kontrolní stanici v Patagonii.

Podle argentinské vlády nemá být základna využita pro jakékoliv vojenské účely. Experti z bezpečnostní oblasti však varují, že zařízení, která na základně jsou mohou mít vícero využití.

Obavy ze špionáže

Americké zpravodajské služby i pracovníci Pentagonu již delší dobu se znepokojením sledují čínský pokrok v oblasti rušících i destruktivních satelitů. Podle zástupce ministra zahraničí v Obamově administrativě Franka Rose Čína v současnosti „vypouští řadu zařízení, která snižují schopnosti americké armády.“

Antény, satelity a další vybavení, které podporují vesmírné mise, jako zřídila Čína v Patagonii, mohou podle expertů být také špionážními příjmači. „Gigantické antény jsou jako obří vysavače,“ popisuje bývalý kongresový vyšetřovatel se zaměřením na Čínu Dean Cheng. „Stahují k sobě signály, data a další informace.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat