Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. března 2017 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína chce upevnit komunistický výklad dějin a závést zodpovědnost za urážku hrdinů

Kult Lei Fenga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kult Lei Fenga. | foto: wikimedia.org

PEKING Z hanobení „hrdinů a mučedníků“ vládnoucí komunistické strany má v Číně vyplývat občanskoprávní odpovědnost. V neděli začlenili tuto úpravu do vznikajícího občanského zákoníku čínští zákonodárci, uvedla agentura Reuters, podle které chce vedení komunistické strany tímto způsobem posílit svou kontrolu nad výkladem čínských dějin.

Tři tisíce delegátů na probíhajícím výročním zasedání čínského parlamentu projednává obecná pravidla občanského zákoníku. Ta by měla být schválena do středy, kdy zasedání končí. Zástupci navrhují 126 změn posledního návrhu, který poslouží jako preambule konečné verze čínského občanského zákoníku. Ten by měl podle oficiálních zdrojů vejít v platnost v roce 2020.

„Učte se od Lei Fenga, dobrého vzoru“ a „Vroucně milujte stranu, socialismus a...

Jeden z dodatků zní: „Zasahování do jména, vyobrazení, pověsti a cti hrdinů a mučedníků poškozuje veřejný zájem a měla by z něj plynout občanskoprávní odpovědnost.“ Činy revolučních hrdinů a oběti vojenských mučedníků hrají zásadní roli pro legitimitu komunistické strany, která si nárokuje velké dějinné úspěchy, například porážku Japonska v druhé světové válce, poznamenala agentura Reuters. Badatelé přicházející s odlišnými interpretacemi dějin, jež úlohu komunistické strany bagatelizují, jsou označováni za „historické nihilisty“.

Čínský prezident Si Ťin-pching zdůrazňuje, že strana musí vlastní verzi dějin důvěřovat, a jako odstrašující příklad uvádí kolaps Sovětského svazu, kde byli revoluční vůdci veřejně kritizováni. Čínská komunistická strana loni varovala, že lidé kvůli záplavě informací na internetu o straně pochybují, a zavázala se „pomýlené“ náhledy na věc vyvracet.

Sestavování občanského zákoníku, který bude po schválení základem veškerého čínského soukromého práva, vnímají někteří právní reformátoři jako test, jak daleko bude Čína ochotna zajít ve věci občanských svobod. Ty by mohly mít dopad na státní moc. V předchozích návrzích preambule nedošlo podle právníků k žádnému vývoji, který by se týkal ochrany jedinců proti zásahům státu v oblasti vlastnických práv a práv na osobní svobody.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...