Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyvodíme důsledky, hrozí Čína poté, co Američané sestřelili její balon

Svět

  8:26aktualizováno  13:04
Čínské ministerstvo zahraničí zkritizovalo zásah Spojených států, které v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou. Peking označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít, napsala agentura AP.

Čínská diplomacie vyjádřila „silnou nespokojenost a odpor vůči tomu, že Spojené státy použily sílu k útoku na jejich balón,“ citovala z prohlášení Pekingu agentura Reuters.

Čína poznamenala, že americké ministerstvo obrany podle ní uvedlo, že balón nepředstavuje vojenskou hrozbu. „Za těchto okolností je nemyslitelné, aby Spojené státy trvaly na použití ozbrojené síly. Jedná se zjevně o přehnanou reakci, která vážně porušuje mezinárodní úmluvy,“ stojí v prohlášení Pekingu.

„Čína bude rozhodně bránit svá práva, vyvodíme z toho důsledky,“ cituje ABC čínské vyjádření.

Balón sestřelil americký stíhací letoun nad Atlantským oceánem, příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden. Pentagon doporučil objekt sestřelit na oceánem, aby se předešlo možným škodám při dopadu na souš.

Washington už v pátek uvedl, že několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru USA. Balón letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost agentura AP přirovnala ke třem školním autobusům. Washington přítomnost balónu nad americkým územím označil za „jasné porušení svrchovanosti“.

Čína tehdy v reakci sdělila, že incidentu lituje, balón ale označila za meteorologický. I po tomto vyjádření Pentagon zopakoval, že jde o objekt vybavený špionážní technikou, který se však pohybuje vysoko nad komerční leteckou dopravou a nepředstavuje žádnou hrozbu pro lidi na zemi.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat