Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Jak to ve skutečnosti bylo s covidem. Čína prověří tisíce vzorků z Wu-chanu, mohou pomoci zjistit původ nemoci

Plošné testování wuchanských obyvatel (15. května 2020) foto: ČTK

Čína chce dodatečně otestovat tisíce krevních vzorků z Wu-chanu, doufá tak v objasnění původu covidu-19. Vzorky skladuje tamní nemocnice od závěru roku 2019, což je i odbobí, kdy propukla pandemie. Země čelí tlaku celého světa, který po Číně požaduje transparentnost. Informoval o tom server CNN s odkazem na nejmenovaného čínského úředníka.
  13:16

Světová zdravotnická organizace (WHO) letos v únoru označila na 200 tisíc krevních vzorků, jejichž rozbory by mohly přispět k rozklíčování původu celosvětové pandemie covidu-19. 

Vzorky od širokého okruhu populace města Wu-chan, které se považuje za „rodiště“ nákazy, vědci uchovávají v tamní krevní bance a předpokládají, že pokrývají celý rok 2019. Pokud byly vzorky správně uskladněny, mohou obsahovat první protilátky proti této chorobě.

Podle čínského úředníka, na kterého CNN odkazuje, krevní banka vzorky uchovávala pro případ soudních sporů týkajících se darování krve v minulých letech. U vzorků z října a listopadu 2019 brzy vyprší lhůta, po kterou musejí být uskladněny. Právě tyto vzorky by pro analýzu mohly být klíčové, většina odborníků si totiž myslí, že v této době se virus mohl poprvé rozšířit mezi lidi.

Pátrání po původu koronaviru se zastavilo ve zlomovém okamžiku, přiznává WHO

„Jedná se o nejkonkrétnější vzorky, které by nám mohly pomoci sestavit časovou osu vypuknutí pandemie,“ uvedl vedoucí pracovník americké Rady pro mezinárodní vztahy Jen-čung Chuang.

Věk, pohlaví i bydliště prvního nakaženého

Také podle epidemioložky z Kolumbijské univerzity Maureen Millerové budou vzorky obsahovat „stěžejní pojítka“. Vědci by se dokonce mohli dozvědět věk, pohlaví a bydliště prvního infikovaného, včetně toho, kde došlo k nákaze.

Millerová zároveň vyzvala Čínu, aby umožnila zahraničním odborníkům na tento proces dohlížet. „Nikdo nebude věřit výsledkům z Číny, pokud do laboratoří nebudou mít přístup kvalifikovaní pozorovatelé,“ řekla. Někteří odborníci navrhují, aby vzorky byly převezeny do Ženevy nebo na jiné neutrální místo, aby se experti z WHO testování mohli zúčastnit.

31. ledna 2021

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat