Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Trpišovský 26.7.2020 10:16

Když to říká Pompeo to to určitě nebude pravda. Čína prostě říká od teď s náma musíte počítat jako rovnocenný partner. Ne jako vazal USA.

K. Křivan 26.7.2020 10:12

Protoze se na to cítí být dost silná.

J. Dub 26.7.2020 10:11

Upravte fotku číslo dvě . Místo čínské je na ní vlajka již neexistujícího státu !

S. Rádl 26.7.2020 12:05

Je tam vlajka používaná jako symbol komunistických stran na celém světě a také jako symbol mezinárodního komunistického hnutí. Vlajka SSSR měla nad srpem a kladivem ještě pěticípou hvězdu.

J. Dub 26.7.2020 12:38

Díky ! Ona, ta vlajka již chválabohu nevisí "na každém rohu" jako před více než třiceti roky . Takže jsem to, že chybí hvězda ani nepostřehl.

S. Rádl 26.7.2020 16:56

Můj kamarád si v roce 1968 ušil z vyhozené vlajky SSSR sak na lyže. A jelikož nechtěl provokovat, ušil to tak, aby srp a kladivo nebyly moc vidět. Ale hvězdu nezakryl, takže si to pamatuji...

J. Dub 26.7.2020 17:26

Kamarád je šikulka .

A. Kolomaznik 26.7.2020 10:11

To je jasné, protože na to má!

P. Netolický 26.7.2020 9:59

Jsem zvědav, kdy dojde Číňanům trpělivost s autoritářským vedením státu, cenzurou a potlačováním lidských práv. Dávám tomu max. 7 let. Porobení Hongkongu pád komunistů uspíší.

A. Novotný 26.7.2020 10:14

To budete v důchodu, pokud si na něj vyděláte.

S. Rádl 26.7.2020 10:36

Teď po covidu bude mít Čína asi dost problémů, které mohou vyústit v nespokojenost. Dosud ale Číňané byli ve své většině spokojení, takový nárůst životní úrovně všech ještě v moderních dějinách nezažili. A já mám dojem, že současné čínské vedení je si vědomo potenciálu ohromného množství lidí a zatím se podle toho chová.

Co se týká Ujgurů, Čína zpočátku volila k této muslimské části podobně mírný postup jako k ostatním náboženským skupinám. Z fondů sunitských arabských zemí dovolila vystavět řadu nových mešit. Uvolnila náboženské restrikce a čekala, že se nebudou muslimové starat o politiku. V tom se ale zmýlila a řada do země vpuštěných muslimských kazatelů (hlavně z arabských zemí a ze zemí bývalého SSSR) se míchala do politiky. V současné době jsou na internetu dostupné zprávy o bourání některých mešit, jestli to je z důvodů omezení náboženství, to nedokážu posoudit. Vzhledem k tomu, že je v Číně mešit téměř 40 tisíc a z toho 25 tisíc v provincii Sin-tiang kde žijí Ujgurové, ojedinělé

J. Vágner 26.7.2020 9:58

Na okomentování jednoduchého faktu, že to někdo v Číně podělal, když tam vybudoval kapitalismus, který se ukazuje být funkčnější než ten jeho vlastní, je potřeba na můj vkus trochu moc kydů. Za normální bych považoval, vyhnout rukávy, začít zase pořádně makat, začít vychovávat místo ubrečenců co se hroutí kvůli roušce, generaci co bude schopna s číňany soutěžit, místo genderových specialistů, kohokoliv kdo bude schopen čehokoliv užitečného, místo produkce dalších ideologií typu MeeToo, BLM a věrozvestky Grety dokázat ctít, přijmout a rozvíjet to, co dalo Západu jeho velikost a přitažlivost , to čím se stal. Jenomže toho už asi nejsme schopni, místo toho raději zase budeme bombardovat (ušlechtile a humanitárne) a balit si to do žvástů, kterých je tento článek dokonalým příkladem.

M. Vápeník 26.7.2020 10:00

Jednoduché vidění situace, jednoduché závěry. Ale ono je to trochu složitější. Jestli někdo dává Čínu za vzor, pak trpí značnou slepotou.

M. Trpišovský 26.7.2020 10:19

To není o vzoru . Číňan pracuje 12 hodin denně za hrst rýže a ještě přitom salutuje. A to prosím s radostí a dobrovolně. Je ještě někdo takový ?

J. Svoboda 26.7.2020 10:36

A průměrem HDP na hlavu je stále za Ugandou.

Pěkný den, pracante.

M. Trpišovský 26.7.2020 10:50

Milý pane dle kupní síly již je Čína největší ekonomikou světa. Kdo nechce vidět fakta nikdy je neuvidí. A neurážejte, je to jen diskuze.

S. Rádl 26.7.2020 9:54

Já snad umím číst a i když doufám nejsem čínofil, většina těch čínských akcí jsou reakcí na nějakou akci USA. Když se Trump rozhodl řešit ekonomickou situaci heslem America first a začal zavádět cla a sankce proti firmám, Číňané se po počátečním váhání rozhodli nějak reagovat.

Jedinou vyjímkou je pokud vím HongKong. Tam po téměř 2 letech demostrací, často násilných, jim došla trpělivost a schválili ten kritizovaný zákon. Tady si zase protestanti v HK neuvědomili, že Čína už HK nepotřebuje jako dříve. V současné době, a zvláště po odebrání zvláštního ekonomického statusu HK ze strany USA, už není pro Čínu HK tak důležitý jako kdysi, jeho úlohu už přebrala Shanghaj. Pro Čínu byla řada vyjímek HK dlouhodobě neudržitelná (nulové DPH, bezvízový styk, daňový ráj pro řadu čínských firem, ...) a zvláště nemožnost trestat Číňany uprchnuvší z pevninské Číny. Oni tvrdí, že to jsou hlavně kriminálníci a defraudanti, u nás se píše, že jde hlavně o politické pronásledování. Faktem je, že ten původní

S. Voruda 26.7.2020 9:48

potentáti,idioti často používají idiomy...v tom samém si libovali Japončíci za války a stejné je to i v uplynulých letech.

J. Koutský 26.7.2020 9:14

Zeman mu asi nedostatečně radí. ;-D!!

S. Voruda 26.7.2020 9:51

Zeman mu radit nemůže,protože nepoužívá a nezná idiomy mimo jiné

A. Novotný 26.7.2020 9:11

Pompeo sice mluvil o Číně, ale přesně popsal co dělá USA. Doma bordel na kolečkách a kritizuje všechny okolo.

M. Novák 26.7.2020 8:53

Moc hezká fabulace. Osa zla je vytvořena. Čína, Rusko a aby se neřeklo taky Korea. Teď jenom celý "demokratický" svět pod vedením "jediné světové velmoci" musí pěkně dělat to co jim z Washingtonu uloží. Nádherně markantní je to u Británie, Austrálie, Kanady. Ti dobře ví co Pompeo a spol. potřebují. Tak to přesně v dnešním "demokratickém" světě funguje. USA, země stojící na okraji propasti, ten zářný příklad hodný následování pro celý svět, na NĚKOHO ukáže a mouřeníni se mohou rozkrájet. A pak už jen stačí aby si ten NĚKDO dovolil se bránit a už mu pozici zločince nikdo neodpáře. USA ho budou sankcionalizovat právem nejsilnějšího. Už by to opravdu chtělo zavést i jinou mezinárodně obchodovatelnou měnu než je dolar, aby ti yankeeové taky okusili jak chutnají ekonomické sankce. Myslím, že světu se začíná tento "americký řád" pomalu ale jistě zajídat.

M. Nespor 26.7.2020 9:09

Tak Jakes by to o USA lepe nenapsal.

P. Netolický 26.7.2020 9:15

Soudruhu, ty jsi ale legrační. Jak vystřižený z Rudého práva.

J. Koutský 26.7.2020 9:16

USA stojí „na kraji propasti“ už od padesátých let dvacátého století. ;-D

P. Netolický 26.7.2020 8:48

Čína je, stejně jako Rusko, agresivní, rozpínavý, militantní stát. To o té přílišné koncentraci moci je pravdivé. Oba tyto fašoidní státy je nutné vyloučit z civilizovaného světa a izolovat. Stejně jako jejich kolaborantské slouhy.

O. Dvořák 26.7.2020 8:50

Nerozptylujte pozornost, soustřeďte se na Čínu a Rusko nechte být, konec konců Čína si dělá nároky i na Ruské území.

P. Netolický 26.7.2020 9:13

Rusko má velmocenské ambice, chuť poroučet světu, ale chybí mu ekonomická a technologická síla, tak to vyvažuje agresivitou, zbabělým hybridním záškodnictvím, k rozšiřování svého vlivu používá běžně lži a rozeštvávání společnosti v jiných zemích. Čínský způsob je ale nebezpečnější. Šíření ekonomického vlivu je mnohem efektivnější.

A. Novotný 26.7.2020 9:30

;-D je to na vás poznat.

B. Rudolf 26.7.2020 8:42

Proč se Peking staví proti vlastním občanům?

Přiznám se, že mne víc děsí to, jak KSČ zachází s vlastními občany.

Koncentráky, převýchova, téměř absurdně dokonalé sledování, odebírání orgánů politickým vězňům, systém tzv sociálního kreditu, likvidace svobody v Hong Kongu, postupná likvidace Ujgurů, tvrdé potlačování Tibeťanů a jejich kultury, vymývání mozků, otrocká práce, korupce.

A do budoucna? Systém vlády jediného člověka.

Vláda každé země by měla mít jako hlavní cíl zajištění slušného života pro své občany. Nemyslím si, že Čína jde tímto směrem.


České no-go zóny: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...