Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číná hledá novou rezervaci pro pandy

Svět

  15:24
PEKING - Světově proslulá rezervace pro chov pand velkých na jihozápadě Číny, kterou silně zasáhlo ničivé zemětřesení z 12. května, hledá nové umístění. Rezervace Wu-long ležící jen asi 30 kilometrů od ohniska otřesů byla silně zasažena, část zařízení rezervace je poškozena, jedna panda zůstává stále nezvěstná a zbývajících 47 vzácných zvířat se dosud nezbavilo strachu.

Panda - ilustrační foto foto: Reprofoto

"Myslím, že je lepší se odtud odstěhovat," řekl agentuře AP ředitel rezervace Čang Che-min. Státní televize také informovala, že jiná pandí rezervace odvolala letošní sčítání stavu s odvoláním na pokračující dodatečné otřesy, které zvířata zneklidňují.

Rezervace Wu-long ale byla postižena hůře, z téměř 68.000 zatím potvrzených obětí zemětřesení bylo pět jejích zaměstnanců. Podmínky zde zůstávají tak nepříznivé, že ústřední vláda zařídila minulý týden mimořádnou dodávku krmiva a dopravila sem pět tun bambusových výhonků. To je hlavní složka pandí potravy.

Nové a nové padající balvany
"Nejvíc mě zlobí právě následné zásahy, hlavně dodatečné otřesy," říká Čang. "Cestu k nám do údolí snadno zavalují stále nové a nové balvany padající ze svahů. Nemáme možnost regulérně dovážet potravu," dodal.

Podle svědků, kteří v rezervaci pobývali v době ničivého zemětřesení, některé pandy při otřesech doslova "zamrzly" v pohybu a civěly do nebe. Nepohnuly se ani tehdy, když se je ošetřovatelé později snažili rozhýbat.

Jejich přesunutí na bezpečnější místo je obtížné také proto, že zvířata byla právě v období námluv, kdy jsou obzvlášť citlivá a schopná reagovat agresivně.

Pandy byly přestěhovány
Některé pandy z původních 60 ve Wu-longu se mezitím podařilo přestěhovat do jiných rezervací, například do Čcheng-tu, osm pand bylo letecky přepraveno do Pekingu, kde se mají během půlročního pobytu zrekreovat a také být k vidění pro očekávaný nával návštěvníků během olympiády.

Definitivní rozhodnutí o tom, zda rezervace ve Wu-longu zůstane nebo ne, ale budou mít seizmologové. Relativně blízká rezervace Čcheng-tu, největší v Číně, musela kvůli důsledkům zemětřesení zrušit letošní sčítání zvířat.

Uvozovky dolníDefinitivní rozhodnutí o tom, zda rezervace ve Wu-longu zůstane nebo ne, budou mít seizmologové.Uvozovky horní

V rozsáhlých lesnatých kopcích je sesuvy a balvany zataraseno mnoho cest, hlídky se do příslušných míst nemohou dostat. "Nejsme schopni proniknout do lesů a prověřit, zda jsou pandy velké v pořádku," řekl agentuře Nová Čína zástupce ředitele rezervace Chuang Chua-li.

Vyjádřil ale přesvědčení, že "jeho" pandy v pořádku jsou, obává se jen toho, že otřesy narušily období páření zvířat, což početně omezí novou generaci.

Vzácná panda je mocným symbolem Číny. Na 1590 jich žije ve volné přírodě v rezervacích, převážně v S'-čchuanu a západní provincii Šan-si. Dalších 180 jich žije v zajetí, kde se zkoušejí různé metody pro zvýšení porodnosti zvířat a tím i šancí na přežití druhu. Pokusy ze zaměřují na to, jak tato jinak laxní zvířata dostat do milostné nálady, napsala AP.
Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma
Jak co nejrychleji otěhotnět? Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...

Mohlo by vás zajímat