Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Čína je nezávislostí Kosova znepokojena

Svět

  8:28
PEKING - Čína dnes vyjádřila hluboké znepokojení nad nedělním vyhlášením nezávislosti Kosova. Varovala, že tento krok může ohrozit stabilitu na Balkánu a podkopat snahy o vytvoření společnosti více etnik v Kosovu. Peking vyzval k pokračování ve Vyjednávání mezi představiteli Srbska a Kosova.

Oslava nezávislosti Kosova. Lidé nesou novou vlajku země. foto: AFP

"Jednostranný krok ze strany Kosova hrozí vyvoláním řetězových reakcí a vážnými negativními dopady na mír a stabilitu v balkánské oblasti. S cílem tomu zamezit musejí Srbsko a Kosovo pokračovat v bilaterálním hledání řešení v rámci mezinárodního práva," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Podle Číny, která má právo veta v Radě bezpečnosti OSN, je řešení kosovského problému spjato se stabilitou Balkánu, s autoritou a fungováním Rady bezpečnosti a se zásadními principy mezinárodních vztahů, uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Také Vietnam, který je nyní nestálým členem Rady bezpečnosti OSN, dnes k
samostatnému Kosovu vyjádřil výhrady. "Jednostranné vyhlášení nezávislosti
Kosova není správnou realizací rezoluce RB 1244 a pouze zkomplikuje situaci
v Kosovu a v celé oblasti Balkánu," uvedl vietnamský velvyslanec při OSN.

Čína jako Rusko podporuje v posledních letech Bělehrad, který samostatnost srbské provincie Kosovo odmítá. Naopak většina západních evropských zemí a Spojené státy se podle všeho chystají tuto samostatnost uznat a prostřednictvích svých mírových jednotek v Kosovu uhájit. Australský premiér Kevin Rudd podpořil kosovskou deklaraci o nezávislosti a prohlásil, že jeho země brzy diplomaticky uzná nový kosovský stát. "Smutná historie Kosova nás vede k tomu, abychom udělali vše, co
můžeme, abychom zajistili tamním obyvatelům, že budou chráněni," vysvětlil
šéf australského kabinetu.

Japonsko také vyjádřilo připravenost oficiálně uznat Kosovo. Ale až se potvrdí, jak Tokio předpokládá, že Kosovo splňuje právní a politické podmínky státu, uvedl mluvčí japonské vlády. Poznamenal, že uznání nezávislosti Kosova ze strany OSN není pro Japonsko podmínkou pro vlastní uznání tohoto nového státu.

Západ Kosovo spíše vítá
Naopak většina západních evropských zemí a Spojené státy se podle všeho chystají tuto samostatnost uznat a prostřednictvím svých mírových jednotek v Kosovu uhájit. V první vlně těch, kdo Kosovo jako samostatný stát uznají, by mohlo být Německo, Británie, Francie či Itálie.

Australský premiér Kevin Rudd také podpořil nedělní krok představitelů Kosova a prohlásil, že jeho země brzy diplomaticky uzná nový kosovský stát. "Smutná historie Kosova nás vede k tomu, abychom udělali vše, co můžeme, abychom zajistili tamním obyvatelům, že budou chráněni," řekl šéf australského kabinetu.


Rada Bezpečnosti OSN se nebyla s to dohodnout na společném postoji k budoucnosti Kosova, které vyhlásilo nezávislost. Po mimořádném zasedání RB to v jejím newyorském sídle sdělil panamský velvyslanec Ricardo Alberto Arias, který nyní radě předsedá.

Rusko, které o mimořádné zasedání požádalo, dále Nezávislost srbské provincie odmítá, zatímco západní státy ji připouštějí. "Rozdílné postoje, které již známe, zůstaly zásadně stejné," prohlásil na briefingu Arias. Britský velvyslanec John Sawers poznamenal, že "žádná země nepodpořila žádost Ruska, aby se zrušilo prohlášení nezávislosti Kosova".

České ministerstvo zahraničí vzalo deklaraci nezávislosti na vědomí. Ohledně uznání nezávislosti Kosova bude Česko postupovat společně s EU, jejíž společné stanovisko se očekává v pondělí na zasedání ministrů zahraničí "sedmadvacítky" v Bruselu.

Autor: