Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Číně se teď nakazí covidem milion lidí denně, pět tisíc zemře, tvrdí analytici

Zdravotnický pracovník podává dávku vakcíny proti koronaviru seniorce v Šanghaji. (21. prosince 2022) foto: Reuters

V Číně nyní umírá na covid-19 více než pět tisíc lidí denně. Tvrdí to britská analytická společnost Airfinity. Bilance je v rozporu s oficiálními údaji k epidemii v zemi, která má zhruba 1,4 miliardy lidí.
  15:54

Britská firma uvedla, že díky modelování na základě dat z čínských regionů došla k závěru, že v Číně v současnosti denně přibývá více než milion nakažených koronavirem. „Tyto odhady jsou v příkrém rozporu s oficiálními údaji, které uvádějí 1 800 případů a pouze sedm oficiálních úmrtí za poslední týden“, uvedla Airfinity.

Čínská Národní zdravotní komise (NHC) na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagovala. Ve čtvrtek oznámila, že za uplynulý den přibylo 2 966 symptomatických případů, přičemž nikdo na covid-19 v tomto časovém intervalu nezemřel.

Čína neříká celou pravdu, míní experti

Čínské statistiky podle expertů nepodávají o epidemii úplný obraz. Zahraniční tiskové agentury v posledních dnech uváděly, že jsou v Číně přeplněné nemocnice, vyprodané léky na covidové příznaky a že některá krematoria už nemají místo na další těla.

5. prosince 2022

Peking v posledním měsíci náhle zrušil řadu opatření a požadavků na testování v souvislosti s šířením koronaviru, která vyvolávala protesty obyvatel a brzdila hospodářský růst.

Obrat v dosavadní politice nulové tolerance vyvolal celosvětové obavy z rychlého šíření nákazy mezi nedostatečně proočkovanou částí populace.

Společnost Airfinity rovněž uvedla, že její analýza naznačuje, že na covid-19 v Číně v posledních přibližně třech letech zemřelo 1,3 až 2,1 milionu lidí. Oficiální data přitom hovoří o 5 241 zemřelých.

Současná vlna epidemie by podle analytiků mohla vrcholit v březnu se 4,2 milionu nakažených denně. Případy nákazy v současné době nejrychleji přibývají v Pekingu a v jižní provincii Kuang-tung, uvedla britská firma.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!