Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covidová opatření spustila nepokoje. Dělníky ve Foxconnu drží stovky policistů

Svět

  11:16aktualizováno  11:42
Čínské úřady zavedly další opatření, aby omezily dosud nejrychlejší nárůst případů covidu od začátku pandemie. Mezi obyvateli roste napětí, v největší továrně na výrobu chytrých telefonů od společnosti Apple na světě propukly nové nepokoje. Zaměstnance na místě pacifikovaly stovky ozbrojených policistů, do pracovníků kopali a použili obušky.

Čínská proticovidová opatření, která jsou v současnosti nejpřísnější na světě, podnítila nespokojenost v celé zemi a ovlivnila produkci několika výrobců včetně tchajwanské společnosti Foxconn, největšího dodavatele iPhonů společnosti Apple.

V největší továrně na výrobu iPhonů na světě ve městě Čeng-čou ve středu protestovaly stovky zaměstnanců kvůli opožděným výplatám a frustraci z protipandemických opatření. Muži rozbíjeli bezpečnostní kamery a střetávali se s bezpečnostními pracovníky.

Na místo přijeli ozbrojení policisté v asi dvaceti autobusech. Podle videí zveřejněných na sociálních sítích naháněli zaměstnance, kteří chtěli opustit firmu, zpátky do továrny. V několika případech použili obušky, do pracovníků kopali.

Dělníci na videozáznamech šířených na sociálních sítích uvedli, že je společnost Foxconn uvědomila, že hodlá prémie vyplatit později, než avizovala. Někteří z nich si také stěžovali, že jsou nuceni sdílet ubytovny s kolegy, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus.

„Náš tým záležitost prověřil a zjistil, že při přijímacím procesu došlo k technické chybě,“ uvedl Foxconn. „Omlouváme se za chybu při zadávání údajů v počítačovém systému a zaručujeme se, že skutečná mzda bude odpovídat té dohodnuté a oficiálním náborovým plakátům.“ Uváděnou technickou chybu ale firma blíže neupřesnila.

Omluva Foxconnu je posunem proti středě, kdy společnost tvrdila, že své platební závazky plní. Největší protesty mezitím pominuly. Tchajwanský podnik rovněž uvedl, že bude respektovat přání nových zaměstnanců, kteří chtějí dát výpověď a opustit areál továrny, a nabídne jim „příspěvek na péči“. Zdroj z Foxconnu uvedl, že příspěvek činí 10 000 jüanů (zhruba 32 800 korun) na pracovníka.

Proticovidová opatření

Města po celé Číně, včetně hlavního města Pekingu a finančního centra Šanghaje, uzavřela nákupní střediska a parky. Zavedla také omezení pohybu osob přijíždějících odjinud, protože infekce překonala rekord od začátku pandemie před téměř třemi lety.

Za posledních 24 hodin zaznamenala Čína bez započtení importovaných případů 31 444 nových případů nákazy koronavirem, z nichž bylo 3 927 symptomatických a 25 517 asymptomatických. Vyplývá to z oficiálních údajů, napsala agentura Reuters. Počet nových případů překonal dosavadní rekord z 13. dubna, kdy jich bylo 29 317.

Opatření přijatá v zájmu snížení počtu nakažených zhoršují vyhlídky druhé největší ekonomiky světa a tlumí naděje, že Čína v dohledné době výrazně zmírní svou politiku vůči onemocnění.

„Zatímco je jen malá šance, že by se úřady rozhodly během zimy ustoupit od politiky nulového covidu, existuje značné riziko, že úsilí o omezení výskytu selže,“ napsali analytici společnosti Capital Economics. To by mohlo vést k dalším uzávěrám, které by způsobily bezprecedentní škody ekonomice, dodali analytici.

Autoři: ,