Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína má o něco více nových případů, USA oznámily 1568 dalších úmrtí pacientů s covidem

Ochranné pomůcky slouží Číně i jako prostředek zlepšování image. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochranné pomůcky slouží Číně i jako prostředek zlepšování image. | foto: ČTK

Washington Spojené státy za uplynulý den registrovaly dalších 1568 úmrtí pacientů s covidem-19, méně než předchozí den. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie celosvětově sleduje. Celkový počet obětí v zemi vzrostl na 78 746. Celkem se nákaza potvrdila u více než 1,3 milionů lidí.

Spojené státy pandemie covidu-19 zasáhla co do počtu nakažených i obětí nejtvrději na světě. Země eviduje více než 1000 úmrtí každý den už od 1. března, uvedla agentura AFP. Dosud nejvyšší zaznamenaný počet úmrtí byl v polovině dubna, kdy zemřelo přes 3100 pacientů.

Ve dvou amerických státech s největší koncentrací potvrzených případů covidu-19 nicméně i nadále klesají počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze. Uvedli to v sobotu guvernéři New Yorku a New Jersey Andrew Cuomo a Phil Murphy.

Rusko má přes 200 000 nakažených

V Rusku se nákaza koronavirem prokázala od začátku pandemie už u 209 688 lidí. Za poslední den tam místní laboratoře evidují 11.012 pozitivních testů na SARS-CoV-2, což je dosud druhý nejvyšší zaznamenaný denní počet v zemi. Komplikacím spojeným s nákazou v zemi podlehlo dalších 88 lidí, čímž celkový počet zemřelých dosáhl 1915. S odvoláním na místní úřady o tom informuje agentura Reuters.

Rusko tento týden co do počtu potvrzených případů koronaviru předstihlo Francii a Německo a stalo se pátou nejvíce zasaženou zemí na světě. Británie a Itálie nyní Rusko překonávají o méně než 10 000 nakažených, Španělsko o necelých 15 000. V těchto zemích však nových infekcí přibývá mnohem pomaleji. Spojené státy, které jsou nejpostiženější zemí světa, evidují 1,3 milionu potvrzených případů.

Počet nakažených narostl oproti předchozímu dni o 5,5 procenta, což je nejméně od začátku pandemie. Teprve podruhé však v absolutních číslech překonal hranici 11.000 nových případů. U 4674 lidí s novým pozitivním nálezem SARS-CoV-2 se přitom podle místních úřadů neprojevují žádné symptomy covidu-19. Z onemocnění se dohromady zotavilo již 34.306 Rusů.

Rusko nicméně hlásí oproti velkým evropským státům výrazně méně zemřelých s covidem-19. Podle místních úřadů je to tím, že země v posledním týdnu znatelně zvýšila počet prováděných testů, čímž vysvětlují i velké denní přírůstky nakažených z posledních dní. Tempo šíření viru v zemi proto podle nich neodpovídá nárůstu nových případů.

Podle agentury AFP však někteří odborníci v Rusku tuto interpretaci zpochybňují. Vysoký činitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan v pátek prohlásil, že „Rusko zřejmě prožívá epidemii se zpožděním“.

Nejvíce je zasažen region kolem metropole Moskvy, který eviduje více než polovinu všech nakažených i zemřelých.

Španělsko eviduje nejnižší denní počet zemřelých od 18. března

Španělsko zaznamenalo 143 úmrtí v souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin, což je nejnižší denní počet od 18. března. S odkazem na vyjádření premiéra Pedra Sáncheze o tom informoval list El País. Deník však upozornil, že místní úřady o víkendech většinou hlásí nižší čísla než ve všední dny, jelikož se na mnoha místech pozastaví administrativní činnost. Počet nakažených v zemi vzrostl o 812 na celkových 224.390.

Denní počty zemřelých ve Španělsku setrvale klesají od 2. dubna, kdy země ohlásila smutný rekord 961 úmrtí za den. Celkem úřady v dnešnímu dni evidují již 26,621 zemřelých na následky covidu-19, což je třetí nejvyšší počet v Evropě po Itálii a Británii.

V zemi již dva měsíce platí přísná restriktivní omezení pohybu a ekonomické aktivity, která se však na více než polovině území začnou v pondělí částečně uvolňovat. Na 51 procentech území včetně Kanárských a Baleárských ostrovů se částečně otevřou bary, restaurace a obchody, návštěvníky budou moci přijmout také muzea, hotely či posilovny.

Vláda už dříve oznámila, že bude opatření uvolňovat ve čtyřech fázích, přičemž každý region bude postupovat různě podle své epidemiologické situace. Pondělní rozvolnění v rámci „fáze 1“ se tak nebude týkat například nejlidnatějších oblastí kolem metropole Madridu a Katalánska. Vedení regionu Madrid však uvedlo, že bude usilovat o postup do další fáze k 18. květnu.

Sánchez v sobotu večer oznámil, že jakmile celá země vstoupí do fáze 1, vyhlásí ve Španělsku období státního smutku na počest zemřelým v důsledku pandemie.

Čína má nejvyšší počet nově nakažených od konce dubna

V čínském Wu-chanu, kde se koncem loňského roku poprvé objevil do té doby neznámý koronavirus, byl nyní po více než měsíci zaznamenán jeden případ nákazy. Pevninská Čína v neděli informovala o 14 nově nemocných v zemi. Jde o nejvyšší počet od 28. dubna, o den dříve úřady hlásily pouze jednoho infikovaného, uvedla agentura Reuters. Dva z nových případů byly zaznamenány u osob, které přicestovaly ze zahraničí, 11 infikovaných pochází ze severovýchodní provincie Ťi-lin a jeden případ je hlášen ve Wu-chanu.

Nakažených bez příznaků země nově identifikuje 20, což je nejvíce od 1. května, uvedla čínská zdravotnická komise. O žádném novém úmrtí pacienta s covidem-19 komise neinformovala.

Čínské úřady ve čtvrtek označily všechny části země za nízkorizikové, nově ale nyní přibyl shluk 11 nákaz ve městě Šu-lan v provincii Ťi-lin. V sobotu poté, co se nakazila koronavirem ve městě jedna žena, úřady zvýšily tamní označení rizika na střední a v neděli na vysoké. Nově nakažení jsou příbuzní této ženy nebo lidé, se kterými ona či její rodina přišly do styku.

Nový případ zaznamenaný ve Wu-chanu je první od 3.dubna. Nakažený byl podle úřadů původně bez příznaků.

Celkový počet nakažených v pevninské Číně, která nezahrnuje Hongkong a Macao, k 9. květnu dosáhl 82.901, z toho 4633 lidí zemřelo.

Vyšší denní nárůst počtu infikovaných hlásí i Jižní Korea, přibylo jich 34. Podle jihokorejských médií počet nakažených přesáhl číslo 30 poprvé za poslední měsíc. Celkem Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) informovalo o 10.874 nakažených a 256 obětech. 26 z nově nakažených onemocnělo v Jižní Koreji, zbylí přicestovali z ciziny.

Většina případů infekce z posledních dní souvisí s nočními kluby v Soulu. Nejspíš jsou spojeny s 29letým mužem, který minulý víkend navštívil tři z klubů a několik dní poté se u něj potvrdila nákaza. Jihokorejská metropole nechala v reakci na to uzavřít 2100 nočních klubů, barů a diskoték.

Brazílie se dostala přes 10 000 obětí

Brazílie za uplynulý den opět hlásí rekordní počet úmrtí pacientů s koronavirem, zemřelo 730 lidí, tedy téměř stejně jako o den dříve. Nově nakažených je 10 611. Celkový počet obětí v bezmála 210milionové zemi tak přesáhl 10 000 a celkový počet infikovaných je pak vyšší než 150 000, uvedla agentura AFP s odvoláním na informace z brazilského ministerstva zdravotnictví.

Brazilské úřady registrují 155.939 potvrzených případů infekce a 10.627 obětí, podle expertů ale může být počet nakažených a mrtvých ve skutečnosti až dvacetkrát vyšší.

V Latinské Americe je Brazílie co do počtu obětí i nakažených nejhůře zasaženou zemí, celosvětově je na základě infikovaných na osmém místě, vyplývá ze statistiky specializovaného serveru Worldometers.

V sobotu brazilské úřady oznámily 751 úmrtí pacientů s covidem-19 za předchozí den, nákaza se tehdy potvrdila rovněž u více než 10.000 lidí. Nejhůře zasaženou oblastí je jihovýchodní stát Sao Paulo, který eviduje okolo třetiny všech nakažených v zemi. Tamní guvernér v pátek večer místního času oznámil prodloužení karanténních opatření do konce května.

Počet nakažených stoupá i v Mexiku, tamní úřady informovaly o 1938 infikovaných a 193 obětech za poslední den. Podle vládních propočtů by epidemie v zemi měla o tomto víkendu dosáhnout vrcholu, uvedla agentura Reuters. Středoamerický stát s více než 126 miliony obyvatel nyní celkem eviduje 33 460 nakažených, z čehož 3353 zemřelo. Skutečný počet nakažených i mrtvých nicméně může být značně vyšší, než ukazují oficiální data, i kvůli malému množství testovaných.

Německo má 667 nových případů

V Německu se přítomnost koronaviru prokázala za poslední den u dalších 667 lidí, 26 pacientů s nálezem SARS-CoV-2 tam zemřelo. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI), který situaci monitoruje. Denní počet obětí je výrazně nižší než v předchozích dnech, německé úřady však obecně v neděli hlásí nižší čísla, než ve všední dny.

Od začátku pandemie vyšly v Německu pozitivní testy na koronavirus u 169 218 lidí, z nichž 7395 na následky nákazy zemřelo. Země přitom v posledních dnech hlásila vždy přes 100 mrtvých za den.

Počet zemřelých vůči nakaženým je v Německu několikanásobně nižší než v jiných velkých evropských státech, podle místních úřadů je to způsobeno tím, že lékaři v zemi testují i hodně mladých lidí, u nichž je průběh covidu-19 obecně mírnější.

RKI uvádí, že z téměř 170 000 lidí s potvrzeným koronavirem se jich už 144 400 vyléčilo, za poslední den jich přibylo 1100.

Nejhůře zasažený je nadále jih Německa, tedy spolkové země Bádensko-Württembersko a Bavorsko, které sousedí s ČR. RKI rovněž informoval, že takzvané reprodukční číslo, tedy údaj udávající, kolik lidí nakazí jeden infikovaný, vystoupalo v sobotu nad hranici jedné. Ještě ve středu se přitom pohybovalo na hodnotě 0,65. To znamená, že se nyní nákaza koronavirem v Německu znovu rozšiřuje. RKI opakovaně varuje, že k odeznění pandemie musí reprodukční číslo zůstat pod hranicí jedné.

Singapur má přes 23 000 nakažených

Singapur za posledních 24 hodin zaznamenal 876 nových případů nákazy koronavirem. Počet lidí, u kterých se nákaza potvrdila, tak v městském státě vystoupil na 23 336. S odvoláním na nedělní sdělení singapurského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Ministerstvo v prohlášení zároveň upřesnilo, že drtivou většinu nově nemocných tvoří zahraniční dělníci, kteří žijí na ubytovnách. Pouze ve třech případech jde o stálé rezidenty. Dosud má stát 20 mrtvých, noví nepřibyli.

Malajsijská vláda mezitím o měsíc prodloužila některá protikoronavirová nařízení, jde především o sociální distancování a hygienická opatření. Dříve tento týden se po dvou měsících za přísných podmínek v zemi opět otevřely obchody. Malajsie v neděli hlásí 67 nových případů nákazy a žádná úmrtí. Dosud země zaznamenala 6656 případů infekce a 108 úmrtí.

Thajsko v neděli pět nových případů nákazy koronavirem, čímž počet zaznamenaných nemocných v zemi stoupl na 3009, z nichž 56 zemřelo. Žádní mrtví v neděli nepřibyli. Tři nově nakažení se podle úřadů vrátili ze zahraničí. Šíření nákazy v Thajsku se nicméně v uplynulých týdnech zpomalilo, což umožnilo opět otevřít některé obchody.

Čtyři nové případy se v Thajsku potvrdily na turisticky populárním ostrově Phuket. Doplněny ale budou až do pondělních údajů, uvedl mluvčí vládní střediska pro řešení situaci kolem koronaviru.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...