6. září 2018 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obchodní válka pokračuje. Čína má připravená odvetná opatření za americká cla

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho americký protějšek Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho americký protějšek Donald Trump. | foto: Reuters/MAFRA - Petr Topič

Peking Čína má připravená odvetná opatření, pokud se americký prezident Donald Trump rozhodne zavést cla na další čínské zboží, a je přesvědčena, že si dokáže udržet "stabilní a zdravý" ekonomický růst. Ve čtvrtek končí lhůta, ve které se veřejnost může vyjádřit k Trumpově návrhu zavést 25% clo na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD (4,4 bilionu Kč). To je zhruba 40 % hodnoty loňského celkového dovozu Číny do USA.

Agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje nedávno uvedla, že Trump je připraven zavést cla ještě v tomto týdnu, po skončení konzultací.

„Čína bude muset přijmout potřebná protiopatření, pokud americká strana bude ignorovat odpor drtivé většiny svých podniků a přijme nová celní opatření,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva obchodu Kao Feng.

Někteří čínští vývozci již upozorňují, že jim klesly objednávky z USA. Představitelé Číny se ale domnívají, že ekonomický dopad bude jen mírný. Spojené státy mají na čínském vývozu podíl zhruba 20 % a podíl obchodu na celkovém ekonomickém výkonu Číny v posledním desetiletí klesl.

„Jsme přesvědčeni, že jsme schopni udržet stabilní a zdravý vývoj čínské ekonomiky,“ řekl Kao.

Čína již dříve varovala, že je připravena zavést nová cla na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 60 miliard USD. Čínská cla se mají pohybovat v rozmezí od pěti do 25 %.

Spojené státy zahájily obchodní válku s Čínou začátkem července zavedením 25% cel na čínské zboží v objemu 34 miliard dolarů. Od té doby se tato částka zvýšila na 50 miliard USD. Čína v odvetě zavedla cla ve stejné výši na stejný objem amerických výrobků. Trump už dříve varoval, že je připraven zavést cla na veškerý dovoz z Číny, což by bylo v objemu zhruba 500 miliard dolarů.

Spojené státy obviňují Čínu z krádeže duševního vlastnictví amerických firem a chtějí snížit svůj vysoký schodek obchodní bilance s touto druhou největší ekonomikou světa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz